loading

Dr. Jonida Reveli tregon ekzaminimet që realizoi 45-vjeçarja për ardhjen në jetë të një bebi të shëndetshëm

0 0

Mbas tentativave të shumta të dështuara zonja A. Hoxhalli mbeti shtatzënë në moshën 45-vjeçare, por kjo nuk e pengoi të sjelle në jetë një fëmijë të shëndetshëm. Rastin e nënës në fjalë në moshë e ka treguar mjekja e saj, Dr. Jonida Reveli.

Dr. Reveli tregon se pacientja eshte paraqitur për vizitë në javën e 18-të me shtatzëni të planifikuar. Mjekja ka treguar se pacientes i rekomandoi Testin Nifty për të konfirmuar gjendjen shëndetësore të foshnjës.

Në këtë moshë, rreziku për të lindur një fëmijë me sindromin Down është shumë i lartë. Por pas analizës së Nifty-Testit i cili rezultoi në përmasat normale, lindi një fëmijë shumë të shëndetshem”, ka treguar mjekja.

Por çfarë sherben Testi Nifty dhe për cilat gra rekomandohet të bëhet?

Gjinekologia Reveli shprehet se gratë nuk e harrojnë kurrë momentin kur kuptojnë se në trupin e tyre po rritet një jetë e re. Por ky moment sipas saj bart në vete edhe frikë e përgjegjësi tek nëna.

Frika është më e theksuar në fillim të shtatzanisë, veçanërisht në tre muajt e parë. Shumë e rëndësishme gjatë kësaj periudhe janë ekzaminimet e rregullta mjekësore për të identifikuar parregullsi të mundshme në zhvillimin e fëmijës. Një nga ekzaminimet më të zakonshme është matja e translucensës nuhale”.

Sidoqoftë, pasi kjo nuk ka saktësine maksimale vetem 60%, atëherë gjithnjë e më shpesh po detyrohemi të zgjedhim, kuptohet se bashku me prindërit, testin jo-invaziv NIFTY, i cili konsiderohet të jetë zgjedhja më e sigurt dhe më e saktë midis testeve invazive: Cordocenteza, Amniocenteza, Embryoskopi dhe Fetoskopi”, shpjegon doktoresha Reveli.

nifty test kur sugjerohet te behet

Gjinekologia tregon se NIFTY-Test është një test joinvaziv prenatal i cili zbulon rrezikun e ekzistencës të sindromit Down dhe anomalitë tjera kromozomale më të zakonshme të fetusit, të shkaktuar nga një tepricë apo mangësi të materialit gjenetik të ADN-së së foshnjës.

Ky test joinvaziv rekomandohet veçanërisht për gratë me moshë mbi 35-vjeçare, gratë të cilat kanë lindur fëmijë me defekte gjenetike ose që kanë një familjar të afërm, dhe gratë të cilat kanë analizat e double Test që tregojnë rrezikshmërinë e lartë.

Për të kryer testin Nifty nevojitet vetëm një mostër e vogël e gjakut të nënës (10ml), dhe mund të bëhet nga java e 10-të e shtatzanisë. Rezultatet merren brenda 6 deri në 8 ditë. Testi Nifty ka shkallë shumë më të lartë të saktësisë se sa testet tradicionale (double, triple), dhe në dallim me procedurat invazive si amniocenteza, nuk ka rrezik për nënën dhe fëmijën.

Para kryerjes së testeve jo-invazive prenatale, është e nevojshme që të konsultoheni me gjinekologun tuaj për çdo lloj rreziku, diagnoze, trajtimi dhe/ose probleme të tjera të mundshme shëndetësore.

Cilat sëmundje apo çrregullime i detekton Nifty?

NIFTY™ kryen skriningun për tre sëmundjet më të zakonshme të cilat rezultojnë si pasojë e trisomive të kromozomeve: sindromi Down, sindromi Edwards dhe sindromi Patau. Studimet e pavarura të validimit, duke përfshirë edhe studimin mbi përdorimin e testit NIFTY në praktikën klinike, në të cilin kanë marrë pjesë mbi 147.000 gra, tregojne se shkalla e saktësisë në zbulimin e këtyre sëmundjeve është më e madhe se 99%.

Testi Nifty Plus mundëson testimin edhe të trisomive tjera, aneuploiditë e kromozomeve të gjinisë si dhe ndryshimet strukturore të kromozomeve – mikrodelecionet, konkretisht 62 te tilla. Mbani mend, është e rëndësishme që të konsultoheni me gjinekologun tuaj para kryerjes së ndonjë testi gjenetik në mënyrë që të jeni të sigurtë që të kuptoni plotësisht sëmundjet për të cilat realizohet testi.

Për më shumë informacion, si edhe për çmimet e testit NIFTY, vizitoni faqen niftytest.al, profilin në Instagram nifty_test_albania, llogarinë në Facebook Nifty test Albania dhe sigurisht mund të kontaktoni përfaqësuesit për Shqipërinë: +355686077644 dhe Kosovën për çdo pyetje që mund të keni.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mjeku i njohur obstetër Besnik...

Çdo grua shtatzënë, në shtatzaninë e hershme të saj, duhet të kryejë ekzaminime për të mbajtur nën kontroll shëndetin e saj, por edhe të foshnjës. Mjeku i njohur obstetër, në...

Uji me limon ka shumë...

Ujë me limon në shtatzani Limoni është një nga ushqimet më të dobishme ndonjëherë, por pirja e ujit dhe limonit në shtatzani ju dëmton apo është një pije e rekomanduar?...

Fetusi ka keqformime? Mjeku mund...

25% e grave shtatzëna marrin një diagnozë të sëmundjeve të fetusit, të lidhura me keqformime ose defekte të lindjes në fëmijën e palindur, ose madje edhe "dyshimi" i vetëm për...

Rrefimi i Mimoza Ymeri dhe...

Mimoza Ymeri është një nënë në pritje 25 vjeçare, e cilia tregon eksperiencën e saj, që i dha ndjesinë e një shtatzanie të qetë pa shqetësime në lidhje me zhvillimin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X