Ngritja në këmbë çdo gjysmë ore është sekreti për jetë të shëndetshme

0 0

Sekreti i të ndjerit mirë? “Thyeni” rregullisht mënyrën e jetesës së qëndrimit ulur dhe ngrihuni çdo gjysmë ore nga karrigia juaj. Pavarësisht nëse jeni në punë ose në kohën tuaj të lirë po shikoni TV, lexoni ose thjesht pushoni në divan, të ngriheni edhe për një kohë të shkurtër është e mjaftueshme për të ndihmuar në përmirësimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe shëndetin në përgjithësi. Kjo është këshilla që vjen nga një studim suedez nga Instituti Karolinska i botuar në American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism.

Lëvizje minimale por në intervale të rregullta

Nga të dhënat e mbledhura, edhe një ndërhyrje modeste prej tre minutash çdo 30 minuta sa i përket aktivitetit fizik është e mjaftueshme për të marrë një përmirësim të vogël të sheqerit në gjak dhe luhatjeve të sheqerit në gjak. “Ndërprerja e një stili jetese të ulur, edhe për një kohë të shkurtër,” thekson Erik Naslund, autori i lartë i studimit, “ofron përfitime pozitive metabolike dhe kjo është arsyeja pse edhe lëvizja minimale na mbron, por në mënyrë të rregullt”. Praktikisht, Naslund sugjeron që të  ngrihesh shumë herë gjatë periudhave të uljes prodhon përfitime më të mëdha sesa të zgjohesh një herë më gjatë.

Më pak sheqer dhe kolesterol të keq në gjak

Për tri javë, ekipi hulumtues ndoqi 16 të rritur obezë që ndiqnin një mënyrë jetese sedentare ose kishin punë për të cilat ata uleshin gjatë gjithë ditës. Për 10 orë në ditë, një trajner fitnesi i kujtonte secilit pjesëmarrës çdo 30 minuta të ngrihej dhe të lëvizte. Gjatë periudhave tre-minutëshe të aktivitetit, personat e përfshirë në studim kryen aktivitete me intensitet të ulët deri në moderim të tillë si ecja ose ngjitja e shkallëve. Studiuesit krahasuan të dhënat e atyre që ishin aktivë në pushimet e detyruara me ato të një grupi që nuk bënë pushime. Doli se i pari kishte LDL më të ulët, nivele po aq të ulëta të sheqerit në gjak, si dhe më pak rritje dhe ulje të sheqerit në gjak. Ndërprerjet e aktivitetit, megjithatë, nuk përmirësuan tolerancën e përgjithshme të glukozës, për të cilën disa minuta lëvizje nuk ishin të mjaftueshme.

Aktivitetet e rekomanduara

Këshillohet të ngrihesh çdo gjysmë ore, por çfarë të bësh në tre minutat e aktivitetit? Thjesht ecni me shpejtësi nëpër dhomë ose ngjisni disa shkallë.

Ju gjithashtu mund të ngrini këmbët në ajër dhe pedaloni në zbrazëti, lëvizje e shkëlqyer për të stimuluar qarkullimin venoz dhe limfatik dhe për të shmangur rëndimin e këmbëve.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Variantet e reja të Covid...

Së fundmi po qarkullon një version i ri me mutacion të rëndë të koronavirusit që shkencëtarët thonë se është "shqetësues i madh". Një nga pyetjet më të ngutshme është a...

HPV shkaktarët kryesorë të kancerit...

Mënyra më e mirë për të shmangur marrjen e ndonjë SST është të mos bëni seks fare. Nëse jeni duke bërë seks, marrja e vaksinës HPV, përdorimi i prezervativëve dhe...

Si ka ndikuar Covid 19...

Edhe buzëqeshjet janë në rrezik për shkak të pandemisë. Mbi 18 muaj luftë me Covid-19 kanë pasur një ndikim të fortë negativ në shëndetin e qytetarëve, të cilët kanë neglizhuar...

Dëmet nga smogu në 1000...

Fimp (Federata Italiane e Mjekëve të Pediatrisë), në bashkëpunim me Sin (Shoqërinë Italiane të Neonatologjisë) dhe Sip (Shoqëria Italiane e Pediatrisë) paralajmëron autoritetet për rreziqet që lidhen me dëmtimin e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X