Ngjyra e periodave, ja çfarë nënkupton për ju

0 0

Periodat tona kanë një “ylber” të ngjyrave të veta, duke filluar nga e kuqe në ngjyrë kafe, të zezë ose si blu. Por ka një shpjegim për çdo nuancë dhe ngjyra është pothuajse gjithmonë e padëmshme.

Mund të jetë shumë konfuzuese dhe madje pak e frikshme kur shihni një ngjyrë që nuk prisni – por mos kini frikë – ka një shpjegim për të gjitha nuancat e periodave tuaja:

E kuqe e ndritshme

Siç mund ta dini, gjaku i periodave është i ndryshëm nga lloji i gjakut që mund t’ju dalë kur keni vrarë gjurin apo prerë dorën. Duke qenë se ky gjak është përzier me mbetjet e vezës së pa fekonduar në mitrën tuaj, ngjyra nuk është aq e ndritshme dhe gjaku juaj dhe është pak si ngjyra e boronicës së freskët. Kur gjaku i periodave tuaja është në këtë ngjyrë kjo tregon se ky është gjaku më i freskët që derdhet nga mitra juaj.

Zakonisht do ta shihni këtë ngjyrë gjatë mesit të ciklit tuaj. Nëse kjo shfaqet kur ju nuk jeni me perioda, mund të jetë thjesht një derdhje, e cila është plotësisht normale. Megjithatë, nëse shoqërohet me mpirje ose dhimbje, mund të jetë një tregues i një problemi themelor, si psh një kist. Ju e njihni trupin tuaj më të mirë, kështu që nëse ju ndjeni se keni  diçka, kontaktoni mjekun tuaj të familjes ose gjinekologun.

E kuqe e erret

Sa më gjatë qëndron gjaku në mitrën tuaj, aq më e errët bëhet ngjyra e tij. Gjaku i kuq i errët I bie që ka qenë për një kohë më të gjatë në mitrën tuaj dhe shpesh shfaqet kur zgjoheni në mëngjes ose kur keni perioda më shumë se zakonisht. Gjaku i kuq i errët ose me ngjyrë të kuqërreme mund të tregojë gjithashtu se norma e derdhjes së mitrës tuaj po fillon të ngadalësohet, kështu që gjakderdhja juaj do të përfundojë.

Rozë

Ngjyra jashtëzakonisht e lehtë e gjakut në nuance rozë është normale.  Mund të ndodhë veçanërisht nëse jeni të stresuara, bëni shumë atletikë ose keni përjetuar një ndryshim të rëndësishëm në peshën tuaj.

Nëse periodat tuaja janë me ngjyrë të lehtë  çdo muaj, mund të jetë një tregues i mungesës së vitaminave ose lëndës ushqyese, gjë që mund t’i rrezikojë kockat dhe zemrën tuaj. Merrni kohë për të rivlerësuar dietën tuaj dhe sigurohuni që të hani shumë ushqime të pasura me proteina.

Kafe ose të zeza

Siç u përmend, gjaku që qëndron më gjatë në mitër do të jetë më i errëti. Më së shpeshti, ky gjak do të jetë ngjyrë kafe, por nuk është anormale edhe nëse është e zezë. Do ta shihni më së miri këtë ngjyrë të errët në fillim të ciklit tuaj në ditën e parë kur fillon perioda juaj (e mbetur nga muaji i kaluar!) Ose në fund kur perioda juaj është duke përfunduar.

Portokalli ose ngjyrë ndryshku

Nëse gjaku yt I periodave është portokalli por përmbajtja aroma nuk duket ndryshe nga gjaku juaj i zakonshëm i periodave nuk duhet të shqetësoheni. Por  nëse cilësia ose aroma është ndryshe, këto mund të jenë simptoma të një sëmundje ose infeksioni seksualisht të transmetueshëm (STD / STI). Nëse është kështu, vizitohuni tek mjeku.

Blu ose ngjyrë vjollcë

Me siguri habiteni nëse lexoni blu ose në ngjyrë të purport por ja që ekziston. Nëse ju ndodh nuk do të thotë se nuk është normale. Këtë ngjyrë e keni nëse gjaku është mpiksur. Mbani mend që grumbujt gjatë periodave janë plotësisht normale gjatë ciklit tuaj mujor.

Nëse po shihni gjakderdhje të kaltër ose ngjyrë vjollcë, kjo do të thotë që keni shumë estrogjen në sistemin tuaj, por mos u shqetësoni – kjo nuk është një problem I madh, por vetëm do të thotë që duhet të futni më shumë fibra në dietën tuaj të përditshme!

Lexo edhe: Pse keni perioda te çrregullta ose te vonuara pas marteses?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X