Ngjitja e buzëve, sfida më e re në rrjet dhe si të mbroni fëmijët/ VIDEO

0 0

Sfida e fundit e adoleshentëve, në aplikacionin social TikTok, është një reflektim i qartë se si mund të ndikojë mentalitetit të turmave të mediave sociale.

Gjatë javës së kaluar, adoleshentët kanë postuar video ku vendosin ngjitës në pjesën e sipërme të buzës, aty palosin buzën dhe ajo duket më voluminoze.

Është e paqartë se si filloi ky trend, por marifetet si ky nuk janë të reja në TikTok. TikTok është një aplikacion i mediave sociale ku përdoruesit ndajnë video të shkurtra të vetes duke kënduar, vallëzuar dhe konkurruar në sfidat virale të internetit.

Meqenëse mijëra fëmijë janë duke parë këto video – dhe duke provuar qartë trendin e tyre – a ekziston ndonjë rrezik fizik fizik me të cilin ata mund të përballen duke ngjitur dy pjesë të fytyrës së tyre së bashku? Potencialisht.

Vetë ngjitësi mund të çojë në pezmatim kontakti, një reagim alergjik i lëkurës, sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë (AAD). Grupi thotë në faqen e tyre të internetit se lateksi është një nga shkaqet më të zakonshme të pezmatimeve të kontaktit dhe është një përbërës popullor në shumë ngjitës. Pastaj ka dhimbjen dhe acarimin që vjen me përpjekjen për të ndarë një pjesë të buzës nga tjetra kur marifet kanë mbaruar. E dhimbshme apo jo?

Por efektet fizike të një sfide si kjo nuk janë ndikimi i vetëm që mund të ketë. Owen Muir, MD, drejtor i shëndetit mendor në Brooklyn Minds, një qendër e trajtimit të shëndetit mendor në Nju Jork flet për efektet psikologjike që faqet e mediave sociale si TikTok sfidojnë tek të rinjtë.

“Adoleshentët i duan tendencat dhe kjo po fillon shumë kohë përpara se të kishim media sociale,” thotë Dr. Muir. “Është një mënyrë për t’u lidhur me adoleshentët e tjerë dhe për t’u siguruar që ata janë pjesë e grupit. Kompanitë e mediave sociale kanë bërë një punë të shkëlqyeshme në inkurajimin e kësaj”.

Muir shpjegoi se truri i adoleshentëve nuk është formuar plotësisht ende, kështu që aftësia e tyre për të vlerësuar rreziqet nuk është zhvilluar plotësisht. Adoleshentët janë akoma duke zhvilluar një ndjenjë identiteti dhe ata drejtohen nga shokët e tyre për udhëzim. Ndërsa një i rritur mund të shohë një sfidë tendencioze si kjo dhe të mendojë për atë që mund të shkojë keq duke ngjitur fytyrën tuaj, një adoleshent do të përqendrohet në atë se si të gjithë miqtë e tyre janë duke marrë pjesë në këtë marifet dhe të injorojnë rreziqet e dukshme.

Hulumtimet më parë kanë adresuar idenë se faqet e mediave sociale krijojnë një mentalitet të turmës, duke i inkurajuar njerëzit të mendojnë një mënyrë të caktuar ose të bëjnë diçka thjesht për shkak të numrit të pëlqimeve që ka marrë një postim.

Ndërsa të rriturit zakonisht kanë aftësi njohëse për të rezistuar duke ndjekur çdo prirje ose sfidë që vjen në kryefaqen e tyre, adoleshentët janë më të ndjeshëm falë trurit të tyre jo të zhvilluar plotësisht – duke i bërë ata të marrin një sfidë që mund të jetë shumë më e rrezikshme sesa ngjitja e buzëve.

Nëse jeni prind i një adoleshenti dhe jeni të shqetësuar se ata mund të bien pre e një marifeti si ai në TikTok, doktor Muir sugjeron të keni një bisedë me ta, duke parashtruar rreziqet e sfidave virale.

Lexo edhe: Loja e re në Whatsapp që rrezikon jetën e fëmijëve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X