Nga 1 Janari të gjitha gratë shtatzëna duhet të kryejnë këtë test

0 0

Duke filluar nga data 1 Janar e vitit të ardhshëm, të gjitha gratë shtatzëna janë të detyruara të kryejnë testin e HIV-it në qendrat e shëndetit të gruas. Kjo masë është marrë për të parandaluar transmetimin e sëmundjes tek foshnja, në rastet kur nëna është e infektuar.

Testet e HIV për gratë shtatzëna

Kryerja e këtij testi nuk është detyrim ligjor, por për të gjitha ato nëna të ardhshme që nuk e kryejnë do të penalizohen nga përfitimi i raporteve 1-vjeçare që përcakton leja e lindjes. Sipas ekspertëve nëse kapet në kohë që nëna është bartëse e virusit, fillimi i terapive do të bëjë të mundur lindjen e një fëmije të shëndetshëm.

Testimet për HIV gjithashtu ofrohen falas për të gjithë. Rastet e viktimave nga HIV këtë vit janë rritur në 18, nga 17 që u shënuan në vitin 2017. Ka pasur gjithashtu edhe raste kur virusi është transmetuar tek fëmija gjatë shtatzanisë.

Lexo edhe: Shenjat e  HIV


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X