Nepsi “i tmerrshëm” para periodave, çfarë duhet të hani dhe çfarë jo?

0 0

 

Në ditët para ardhjes së menstruacioneve, struktura hormonale femërore ndryshon. Rezultati i këtij ndryshimi janë çrregullime tipike si dhimbja e kokës, uria e pazakonshme dhe dëshira për të ngrënë gjëra të ëmbla. Ushqimi është hapi i parë për të luftuar këto shenja, përpara se të drejtoheni tek ilaçet e rënda kundër dhimbjeve.

Ushqimet që nuk duhen ngrënë

Ekspertët këshillojnë të mos hani bukë, makarona, pica dhe ëmbëlsira. Megjithëse ju ndjeni nevojën për të marrë karbohidrate, këto lëndë ushqyese në fakt rrisin simptomat e ciklit, duke shkaktuar vështirësi në tretje. Ushqime të tjera që duhet të kufizoni janë salsiçet, salcat e gatshme, ushqimet e yndyrshme dhe të skuqura. Për sa i përket pijeve, më e mirë shmangni ato stimuluese të tilla si kafja dhe pijet energjike apo alkoolike.

Ushqimet që duhet të hani

Ushqimet që rekomandohen janë bajamet dhe arrat: yndyrat e mira që gjenden te arrat ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së kokës dhe ju japin energji. Bananet dhe pjepri, të pasura sidomos me magnez reduktojnë spazmat e muskujve dhe nxisin hidratimin. Ardhja e periodave, shoqërohet me rënie të funksionit imun, prandaj keni nevojë për vitaminë C si portokalli, brokoli dhe lakra.

Aleatë të tjerë në tryezë

Bishtajoret luftojnë kundër nxitjes së urisë dhe ndjenjës së lodhjes dhe kontribuojnë në gjendjen e mirë të zorrëve. Fibrat dhe vitamina B6 kanë një efekt pozitiv në humorin tuaj. Ndër llojet e ndryshme të peshkut, sardelet, toni dhe salmoni, të pasura me omega 3 acide yndyrore mbrojnë sistemin riprodhues dhe kanë një funksion detoks në lëkurë.

Ta dini!

Nga produktet e qumështit bëni mirë të zgjidhni kosin, sepse redukton enjtjen dhe parandalon kapsllëkun.

Lexo edhe: Si t’i flas vajzes per menstruacionet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X