Nënës i rritet zemra dhe dashuria kur bën fëmijë, dedikimi prekës i Fatma Haxhialiut

0 0

Motra më e vogël e moderatores Fatma Haxhialiu ka sot ditëlindjen dhe si gjithmonë, Fatma na ka prekur me dedikimin që i ka bërë. Ajo ka zgjedhur të përshkruajë gjithë ndjesitë që i ka falur e motra, që kur mësoi se do të vinte në jetë dhe tregon se në fillim nuk ishte shumë entuziaste për ardhjen e saj. Diçka, që është e pritshme për fëmijët më të mëdhenj, kur mësojnë e do të bëhen me motër ose vëlla.

Por, Fatma përshkruan shumë bukur mënyrën si ia ka shpjeguar e ëma se dashuria do t’i shtohej edhe për të edhe për bebin e vogël.

Kjo mund të jetë një mënyrë e mirë edhe për ju nëna për t’i shpjeguar fëmijës më të madh se nuk ka arsye për t’u bërë xheloz për më të voglin.

Dedikimi i Fatmës:

E bukura ime ka datëlindjen sot 😍😍😍😍 Akoma më kujtohet kur për herë të parë mësova për ekzistencën tënde. Hmmm nuk isha fare entuziaste, përkundrazi të urreja…Isha 10-vjeç kur më thanë që mami do më bënte një motër shumë të bukur, u ndjeva çuditshëm. Pastaj të tjerë më thoshin (pa pikën e taktit dhe pa menduar për emocionet e një fëmije) se tani që do të vinte një vajzë tjetër, nuk do isha më unë princesha e shtpisë dhe se do më ikte rrisku (tmerr dmth🤦🏼‍♀️) Ndaj nuk është se të prisja me padurim, përkundrazi të shikoja si dikë që do prishte harmoninë time familjare 🤣🤣🤣dhe se ishte totalisht e panevojshme që mami dhe babi të kishin një fëmijë tjetër. Por shpejt mami kuptoi që diçka nuk shkonte me mua, pasi sillesha çuditshëm dhe me të, atëherë shpërtheva në të qara dhe i thashë se ajo nuk do më donte më mua, kur të lindje ti 🙈🙈🙈🙈 Mamushi më ka përqafuar fort, e kam akoma në memorie aromën e saj dhe tani ❤ dhe më tha; mami sepse të do shumë fort, po të bën një motër. Motra është bekimi më i madh që mund të kesh. Të premtoj që emrin do ja zgjedhësh ti dhe të premtoj që do e duash motrën sapo ta shikosh. Dhe më shpjegoi bukur dashurinë e nënës për çdo fëmijë: Sa herë lind një fëmijë mamit i rritet zemra dhe kështu zemra ka vend plot për dashuri, për të tre ju. (Florit nuk ja ndjente fare për situatën dmth, po kjo nuk është diçka e re 😒🤣) Unë të zgjodha emrin Jona, mqs babi detin Jon e ka pjesë të jetës dhe të sakrificave të tij…mbi Jon le të themi që ai ka rilindur pas përplasjes tragjike që pësoi gomonia ku vetëm ai dhe 3 të tjerë mbijetuan…histori, që e kam dëgjuar shpesh dhe me zemër të ngrirë e vogël. Im atë e tregon ende si roman dhe jo si diçka tragjike (cray cray 😅)… Ditën qe linde kur pashë një beb 5 kg me aq shumë flokë të zeza të gjata dhe ata sy të mëdhenj blu me numrin 36 në ballë, kam qarë kaq shumëëëëë. Ishe gjëja më e bukur që kisha parë ndonjëherë. Ishte një ndjesi kaq e veçantë dhe isha pafund e lumtur dhe krenare sapo të pashë, që ti ishe Jona ime😍😍😍😍😍.
Dhe kështu është e do të jetë gjithmonë, ti je Jona ime, dritë e shpirtit tim, frymëzimi im, luftëtarja ime e vogël. Edhe 100 kukulla ime❤.

View this post on Instagram

E bukura ime ka datelindjen sot 😍😍😍😍 Akoma me kujtohet kur per here te pare mesova per ekzistencen tende. Hmmm nuk isha fare entuziaste, perkundrazi te urreja…Isha 10-vjec kur me thane qe mami do me bente nje moter shume te bukur, u ndjeva cuditshem. Pastaj te tjere me thoshin (pa piken e taktit dhe pa menduar per emocionet e nje femije) se tani qe do te vinte nje vajze tjeter, nuk do isha me une princesha e shtepise dhe se do me ikte rrisku (tmerr dmth🤦🏼‍♀️) Ndaj nuk eshte se te prisja me padurim, perkundrazi te shikoja si dike qe do prishte harmonine time familjare 🤣🤣🤣dhe se ishte totalisht e panevojshme qe mami fhe babi te kishin nje femije tjeter. Por shpejt mami kuptoi qe dicka nuk shkonte me mua, pasi sillesha cuditshem dhe me te, atehere shpertheva ne te qara dhe i thash se ajo nuk do me donte me mua, kur te lindje ti 🙈🙈🙈🙈 Mamushi me ka perqafuar fort, e kam akoma ne memorie aromen e saj dhe tani ❤ dhe me tha; mami sepse te do shume fort, po te ben nje moter. Motra eshte bekimi me i madh qe mund te kesh. Te premtoj qe emrin do ja zgjedhesh ti dhe te premtoj qe do e duash motren sapo ta shikosh. Dhe me shpjegoi bukur dashurine e nenes per cdo femije: Sa here lind nje femije mamit i rritet zemra dhe keshtu zemra ka vend plot per dashuri, per te tre ju. (Florit nuk ja ndjente fare per situaten dmth, po kjo nuk eshte dicka e re 😒🤣) Une te zgjodha emrin Jona, mqs babi detin Jon e ka pjese te jetes dhe te sakrificave te tij…mbi Jon le te themi qe ai ka rilindur pas perplasjes tragjike qe pesoi gomonia ku vetem ai dhe 3 te tjere mbijetuan…histori, qe e kam degjuar shpesh dhe me zemer te ngrire e vogel. Im ate e tregon ende si roman dhe jo si dicka tragjike (cray cray 😅)… Diten qe linde kur pash nje beb 5 kg me aq shume floke te zeza te gjata dhe ata sy te medhenj blu me numrin 36 ne balle, kam qare kaq shumeeeeee. Ishe gjeja me e bukur qe kisha pare ndonjehere. Ishte nje ndjesi kaq e vecante dhe isha pafund e lumtur dhe krenare sapo te pash, qe ti ishe Jona ime😍😍😍😍😍 Dhe keshtu eshte e do te jete gjithmone, ti je Jona ime, drite e shpirtit tim, frymezimi im, luftetarja ime e vogel. Edhe 100 kukulla ime❤ @jonas_cogitationes ❤

A post shared by Fatma Haxhialiu (@sipas_fatmes) on

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lajm i trishtuar për aktoren...

Lajm i trishtuar për aktoren e mirënjohur të humorit në Shqipëri, e cila nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka ndarë me ndjekësit e saj këto emocione trishtimi: Të dy...

Dafina Zeqiri dhuron paratë e...

Në këtë prag fundviti, këngëtarja Dafina Zeqiri ka mbajtur një premtim të bërë kohë më parë. Të gjitha paratë e fituara nga shitja e albumit të saj, "Dafinë Moj", kanë...

I mallkojnë fëmijët në Instagram,...

Gjuha e urrejtjes, sidomos në rrjetet sociale, përhapet me një shpejtësi e lehtësi të jashtëzakonshme. Kushdo, pas një tastiere apo ekrani të një pajisjeje inteligjente, mund të shprehë mendimi ne...

Marina dhe Getoari prindër për...

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi janë bërë prindër për herë të parë. Ditën e djeshme, moderatorja solli në jetë vogëlushen Marget. Emri i saj është bashkim i gërmave të para...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X