Në vjeshtë rikthehen parazitët e kokës, si të kujdeseni për fëmijët?

0 0

Përkundër vëmendjes së madhe që sot i kushtohet higjienës, pastrimit dhe parandalimit të sëmundjeve, parazitët e kokës tek fëmijët janë një problem që ende nuk mund të çrrënjoset. Këta parazitë janë të pranishëm mes nesh gjatë gjithë vitit, por sidomos në vjeshtë ato përhapen më shumë.

Ata kthehen kur fillon i ftohti

Me rifillimin e motit të ftohtë, fëmijët kalojnë më shumë kohë në ambiente të mbyllura me miqtë e shkollës, kështu që këta parazitë të vegjël kanë shumë kohë për tu përhapur, duke kaluar nga një fëmijë tek tjetri. Morrat nuk kërcejnë, siç besohet akoma, por ecin në sipërfaqe dhe arrijnë tek fëmijët gjatë lojës dhe aktiviteteve studimore. Ende nuk dihet se sa rezultat do të ketë distancimi fizik në shkolla këtë vit në uljen e përhapjes së parazitëve.

Parazitë të vegjël dhe të bezdisshëm

Morrat janë insekte shumë të vogla, duke arritur një maksimum prej tre milimetrash në ekzemplarët e rritur. Ashtu si pleshtat dhe rriqrat, ata janë parazitë, domethënë, ata janë të detyruar të vendosen në një organizëm tjetër, nga i cili thithin gjak për të mbijetuar. Morri specifikisht zë vend tek njerëzit dhe më tepër tek fëmijët e vegjël.

Kjo sepse fëmijët zakonisht kalojnë më shumë kohë afër njëri-tjetrit sesa të rriturit. Përveç kësaj, flokët e tyre janë më “mikpritës”, sepse gjëndrat në lëkurën e kokës ende nuk sekretojnë lipide dhe hormone, siç do të ndodhë më vonë gjatë rritjes. Kështu, parazitët kalojnë nga koka e një fëmije tek një tjetër, mundësisht vendosen në zonat më të nxehta dhe të lagura me gjak, duke filluar të ushqehen përmes thithjes së gjakut dhe duke vendosur vezët e tyre: thërijat.

Shenjat e pranisë së tyre

Morri femëror vë 5-10 thërija çdo ditë, të cilat i përmbahen bazës së flokëve falë një lënde ngjitëse. Thërijat janë më pak se një milimetër, kanë një ngjyrë margaritar dhe mund të ngatërrohen me fragmente zbokthi, me ndryshimin që ngjiten fort në flokë ndërsa zbokthi bie vetë. Brenda pak ditësh, thërijat çelin dhe u japin jetë mostrave të tjera që rriten brenda pak javësh. Dhe cikli fillon përsëri.

Morrat e kokës gjithashtu mund të mbijetojnë deri në tre ditë jashtë kokës së një personi, para se të arrijnë dhe infektojnë një skalp tjetër. Kur një person preket nga shumë parazitë, ai mund të ndiejë kruarje të shkaktuar nga pickimet, mund të ketë zona të përflakura dhe në disa raste të prirur ndaj reaksioneve alergjike. Sidoqoftë, është më mirë të mos arrini në këto pika, duke kryer një inspektim të kujdesshëm në kokat e fëmijëve tuaj çdo javë.

Veshja duhet të kontrollohet me kujdes

Edhe në mungesë të simptomave të tilla si kruajtja, është e rëndësishme të kontrolloni rregullisht lëkurën e kokës së fëmijëve tuaj. Fillon nga qafa, duke përparuar gradualisht drejt majës së kokës, duke qëndruar në një vend të ndriçuar mirë. Flokët duhet të ndahen një nga një me ndihmën e një krehri me dhëmbë të imët dhe nëse është e nevojshme është mirë të përdorni një lupë. Nëse vëreni thërija ose morra, është mbi të gjitha e rëndësishme të njoftoni miqtë ose shokët e shkollës së fëmijës suaj.

Prandaj, është e përshtatshme që të vazhdohet menjëherë me eliminimin e parazitëve, duke përdorur produkte të përshtatshëm që gjenden në farmaci. Sigurohuni që ta përhapni atë në të gjitha fijet e flokëve nga rrënja. Koka pastaj mbështillet me një leckë, lihet të veprojë për kohën e treguar në paketim, pastaj lahet me shampon e duhur.

Masat themelore të higjienës

Sapo flokët të jenë tharë, është mirë të kaloni krehjen higjenike me krëhër me dhëmbë të hollë midis fijeve, për të ndihmuar në eliminimin e morrave të ngordhur. Ky proces duhet të kryhet për siguri për të gjithë anëtarët e familjes dhe duhet të përsëritet pas dy javësh, për të eliminuar ndonjë parazit që mund t’i ketë mbijetuar trajtimit të parë. Në fakt, nëse çelin, ata mund të infektojnë përsëri kokën e foshnjës brenda disa ditësh. Çarçafët, rrobat, peshqirët duhet të lahen në lavatriçe të paktën në 60 gradë.

Objektet që nuk mund të lahen me ujë të nxehtë duhet të ekspozohen në diell për disa ditë. Në fakt, morrat nuk mbijetojnë për më shumë se tre ditë jashtë trupit të një personi.

Nuk është e nevojshme t’i prisni flokët shumë të shkurtër për të hequr qafe morrat, siç ndodhte dikur!

Lexo edhe: Si mund të zhduk parazitët e kokës nga shtëpia?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përse nuk është mirë ta...

Sa shpesh duhet të lani të porsalindurin tuaj? Ka një arsye të mirë pse duhet ta anashkaloni banjën e fëmijës suaj sonte. Mësoni sa shpesh duhet të lani të porsalindurin...

20 sekonda mjaftojnë për të...

Gjatë pandemisë Covid-19 mësuam t’i japim rëndësinë e duhur larjes së duarve mirë. Një veperim që shumë shpesh bëhet shumë me ngut. Tani, një hulumtim i kryer nga disa fizikanë...

Mjaftojnë 24 ora pa i...

Higjiena e gojës është thelbësore për të parandaluar sëmundjet dhe jo vetëm në gojë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të mos qëndroni shumë gjatë pa larë dhëmbët. Ekspertët paralajmërojnë:...

Lutja e një nëne: Mos...

Një nënë nga New Jersey po jep një paralajmërim shumë të rëndësishëm për familjet e tjera përpara sezonit të gripit, pasi djali i saj 8 muajsh u shtrua në spital...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X