Ne plazh me femijen, ne cilat raste ai nuk duhet te futet ne det apo pishine?

0 0

Kur vjen puna tek bllokimi i fëmijës nuk duhet në asnjë mënyrë të nënvlerësoni ushqimin. Dielli, vapa… të gjithë këta faktorë na bëjnë të drejtohemi në det. Por kujdes! Jo gjithmonë do të ishte momenti i duhur për të bërë një banjo. Sidomos nëse kemi të bëjmë me një fëmijë i cili është tepër delikat dhe ka dëshirë të vazhdueshme të luajë në ujë.

Cili është rreziku që paraqitet për fëmijën?

Nëse fëmija juaj sapo ka ngrënë diçka duhet të prisni pak për ta lejuar të bëjë një banjo në det apo pishinë në mënyrë që rreziku i bllokimit apo mbytjes të ulet.

Konkretisht duhet të prisni:

 • Më pak se 30 minuta nëse ka ngrënë një panine;
 • Më pak se 30 minuta nëse ka ngrënë një kos me fruta;
 • Një orë nëse ka ngrënë një akullore;
 • 30 minuta nëse ka ngrënë një sallatë të lehtë;
 • 3 orë pas një vakti të plotë dhe të rëndë. Këtu përfshihen edhe ëmbëlsirat.

Kjo kohë duhet respektuar për t’i lejuar ushqimit të tretet.

Rreziku i bllokimit

Nëse nuk do të respektohet koha e mësipërme, bllokimi i shkaktuar nga ndryshimi i temperaturës se ujit dhe stomakut që është duke kryer tretjen me anën e gjakut të ngrohtë, mund të ndodhë në çdo moment. Pasojat e kësaj përplasje termike do të shkaktojnë frenim të tretjes dhe për pasojë ulje të presionit të gjakut, marrje mendsh, te vjella, krampe abdominale e madje edhe humbje ndjenjash. Bllokimin nuk e shkakton uji, por temperatura e tij e cila është më e ulët se ajo e trupit. Nëse nënvlerësohet ky problem mund të shkaktohen shumë pasoja serioze.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Familjarët kërkojnë drejtësi pas mbytjes...

Pas ngjarjes tragjike, ku një 3 vjeçarit humbi jetën pasi u mbyt në rrethana ende të paqarta kopsht, në qytetin e Fierit, familjarët kërkojnë drejtësi. Ata nuk besojnë që fëmija...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X