Ne pishine me femijen, nje guide per cdo moshe

0 0

Edhe përdorimi i pishinës kërkon ndjekjen e disa rregullave të caktuara, sidomos kur bëhet fjalë për një fëmijë të vogël. Në secilën moshë të tij, kontakti me ujin do të përjetohet në mënyra të ndryshme, prandaj duhet të keni parasysh disa gjëra në lidhje me frekuentimin e saj nga fëmijët.

3-36 muajsh

Fëmija fillon të fitojë besim, pra ka më pak frikë. Kjo është një ndjesi e re por që i zgjon ato të përjetuara në barkun e nënës, duke krijuar dalëngadalë njëfarë autonomie. Ai në fillim fillon të lëvizë nga pak duke u mbajtur nga ju dhe më pas mund edhe të zhytet.

3-5 vjeç

Fëmija fillon të mësohet si të luajë dhe bashkëveprojë në grup, nëse në pishinë ka edhe fëmijë të tjerë. Ai fillon të koordinohet më mirë, të ketë një frymëmarrje më të mirë, argëtohet dhe mund të fillojë të mësojë notin. Në këtë moment mund ta dërgoni edhe në një konkurs noti në mënyrë që aftësitë e tij të zhvillohen edhe më mirë dhe ai të mund të argëtohet dhe mësojë njëkohësisht.

5-7 vjeç

Fëmija në këtë moshë do të ketë aftësinë të mësojë disa stile të ndryshme noti, dhe nëse frekuenton një kurs, koordinohet edhe më mirë me pjesën tjetër të grupit. Edhe nëse do të ketë aftësi të shkëlqyera nuk do të mund të marrë pjesë në gara deri në moshën 8 vjeçare. Në këtë moshë ai mund të përdorë një pishinë më të thellë se ajo e fëmijëve. Zakonisht, qëndrimin më të mirë të trupit gjatë të notuarit fëmija e fiton nga viti i 6 i jetës.

Nëse mendoni të regjistroni fëmijën në një sport, mund të merrni në konsideratë edhe notin. Ai është tepër i pëlqyeshëm prej tyre si edhe i zhvillon shumë jo vetëm fizikisht.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X