Në cilat raste mund të mos bëhet vaksina e gripit?

0 0

 

Vaksina kundër gripit është shumë e rëndësishme për t’ju mbrojtur nga komplikimet e kësaj sëmundjeje.

Por në cilat raste mund të mos bëhet vaksina e gripit?

Mosha shumë e vogël

Vaksina e gripit nuk është miratuar për fëmijët më të vegjël se 6 muaj. Vaksina e gripit në trajtë spray përmes hundës nuk është aprovuar për fëmijët nën 2 vjeç dhe të rriturit mbi 50 vjeç.

Nëse keni një alergji kërcënuese për jetën

Kushdo që ka pasur ndonjëherë një reaksion të rëndë alergjik ndaj vaksinës së gripit ose ndonjë nga përbërësit e saj nuk duhet të bëjë vaksinën. “Kjo mund të përfshijë xhelatinë, antibiotikë, ose përbërës të tjerë”. Njerëzit me alergji nga veza mund dhe duhet të vaksinohen.

Nëse jeni momentalisht sëmurë, por mos u shqetësoni, mund ta bëni më vonë

Nëse jeni shumë sëmurë ditën që është planifikuar vaksina, sidomos nëse keni simptoma të ngjashme me gripin, mund të mos e bëni por ta shtyni për më vonë.

Lexo edhe: Vaksina anti-grip ne shtatzani mbron edhe beben!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X