Ndryshimi i stinëve, kujdesi që duhet treguar për zorrët

0 0

Ndryshimi i stinëve, siç e dimë, është një moment shumë delikat për trupin. Në veçanti, është kalimi nga dimri në pranverë që na bën më të prekshëm nga shfaqja e shumë sëmundjeve, të tilla si ftohjet, dhimbjet e fytit, dispepsia, lodhja dhe më shumë. Për të rritur mbrojtjen e gjithë trupit, është shumë e dobishme të veproni në mikrobiotën e zorrëve, e cila luan një rol themelor për sistemin imunitar.

Zorra një “mik” i sistemit imunitar

Shumica e qelizave imune ndodhen në zorrë, e cila është gjithashtu pengesa e parë kundër substancave që gëlltisim: kjo shpjegon pse vetëm nëse ky organ është i shëndetshëm, sistemi i mbrojtjes mund të jetë efikas. Për të funksionuar si duhet, zorra ka nevojë që mikrobiota e zorrëve të jetë e ekuilibruar. Mikrobiota e zorrëve ose flora bakteriale është një ekosistem kompleks që përfshin 500-1,000 specie të ndryshme bakteriale, të cilat ndahen në baktere të dëmshme, baktere mbrojtëse, baktere me veprim të ndërmjetëm dhe baktere që janë të dëmshme vetëm në kushte të caktuara.

Si funksionon flora bakteriale

Në situata normale, bakteret e zorrëve janë në ekuilibër me njëri-tjetrin. Funksionimi i duhur i zorrëve dhe i gjithë organizmit varet pikërisht nga ky ekuilibër. Kur ekuilibri midis baktereve të ndryshme të zorrëve prishet, mund të lindin probleme të tilla si fryrje, gazra, ënjtje të barkut, dizenteri ose kapsllëk, por jo vetëm. Kjo është arsyeja pse, në mënyrë që të ndihemi mirë, flora e duhur bakteriale duhet të rivendoset.

Si i bëhet?

Një ndihmë e madhe vjen nga probiotikët dhe prebiotikët. Të parët veprojnë veçanërisht në beta-glukanët dhe në veçanti frukto-oligosakaridet (FOS), përbërës të përcaktuar si “të patretshëm” me të cilat ushqehen bakteret.

Rezultatet e studimit

Konfirmimi se si probiotikët e lidhur me prebiotikët mund të nxisin ribalancimin e funksionimit të zorrëve vjen nga kërkimet e kryera nga Universiteti i Modenës dhe Reggios. Në studim u përfshinë 45 pacientë që vuanin nga sëmundje të lidhura drejtpërdrejt me keqfunksionimin e sistemit të tretjes: zorrë e irrituar, psoriazë, artrit psoriatik. Doli që ndryshimi në dietë (dietë e ekuilibruar, e pasur me ushqime antioksiduese dhe sezonale) dhe përdorimi i vazhdueshëm i një suplementi të bazuar në probiotikë (sinergji të baktereve Bifido dhe Lactobacilli) dhe FOS (Reforma Acticolon di AVD), pas tre muajsh, u shoqëruan me një reduktim të simptomave inflamatore të zorrëve.

Përveç mbrojtjes së zorrëve dhe ribalancimit të mikrobiotës së zorrëve, probiotikët kryejnë veprime të tjera të dobishme: ato stimulojnë sistemin e mbrojtjes, mbrojnë mukozën e zorrëve, promovojnë sintezën e disa vitaminave, pengojnë rritjen e baktereve patogjene, përmirësojnë tretjen dhe metabolizmin e ushqimeve.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X