Ndryshimi i stinëve, kujdesi që duhet treguar për zorrët

0 0

Ndryshimi i stinëve, siç e dimë, është një moment shumë delikat për trupin. Në veçanti, është kalimi nga dimri në pranverë që na bën më të prekshëm nga shfaqja e shumë sëmundjeve, të tilla si ftohjet, dhimbjet e fytit, dispepsia, lodhja dhe më shumë. Për të rritur mbrojtjen e gjithë trupit, është shumë e dobishme të veproni në mikrobiotën e zorrëve, e cila luan një rol themelor për sistemin imunitar.

Zorra një “mik” i sistemit imunitar

Shumica e qelizave imune ndodhen në zorrë, e cila është gjithashtu pengesa e parë kundër substancave që gëlltisim: kjo shpjegon pse vetëm nëse ky organ është i shëndetshëm, sistemi i mbrojtjes mund të jetë efikas. Për të funksionuar si duhet, zorra ka nevojë që mikrobiota e zorrëve të jetë e ekuilibruar. Mikrobiota e zorrëve ose flora bakteriale është një ekosistem kompleks që përfshin 500-1,000 specie të ndryshme bakteriale, të cilat ndahen në baktere të dëmshme, baktere mbrojtëse, baktere me veprim të ndërmjetëm dhe baktere që janë të dëmshme vetëm në kushte të caktuara.

Si funksionon flora bakteriale

Në situata normale, bakteret e zorrëve janë në ekuilibër me njëri-tjetrin. Funksionimi i duhur i zorrëve dhe i gjithë organizmit varet pikërisht nga ky ekuilibër. Kur ekuilibri midis baktereve të ndryshme të zorrëve prishet, mund të lindin probleme të tilla si fryrje, gazra, ënjtje të barkut, dizenteri ose kapsllëk, por jo vetëm. Kjo është arsyeja pse, në mënyrë që të ndihemi mirë, flora e duhur bakteriale duhet të rivendoset.

Si i bëhet?

Një ndihmë e madhe vjen nga probiotikët dhe prebiotikët. Të parët veprojnë veçanërisht në beta-glukanët dhe në veçanti frukto-oligosakaridet (FOS), përbërës të përcaktuar si “të patretshëm” me të cilat ushqehen bakteret.

Rezultatet e studimit

Konfirmimi se si probiotikët e lidhur me prebiotikët mund të nxisin ribalancimin e funksionimit të zorrëve vjen nga kërkimet e kryera nga Universiteti i Modenës dhe Reggios. Në studim u përfshinë 45 pacientë që vuanin nga sëmundje të lidhura drejtpërdrejt me keqfunksionimin e sistemit të tretjes: zorrë e irrituar, psoriazë, artrit psoriatik. Doli që ndryshimi në dietë (dietë e ekuilibruar, e pasur me ushqime antioksiduese dhe sezonale) dhe përdorimi i vazhdueshëm i një suplementi të bazuar në probiotikë (sinergji të baktereve Bifido dhe Lactobacilli) dhe FOS (Reforma Acticolon di AVD), pas tre muajsh, u shoqëruan me një reduktim të simptomave inflamatore të zorrëve.

Përveç mbrojtjes së zorrëve dhe ribalancimit të mikrobiotës së zorrëve, probiotikët kryejnë veprime të tjera të dobishme: ato stimulojnë sistemin e mbrojtjes, mbrojnë mukozën e zorrëve, promovojnë sintezën e disa vitaminave, pengojnë rritjen e baktereve patogjene, përmirësojnë tretjen dhe metabolizmin e ushqimeve.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Së shpejti test në kushte...

Një test i ri i bërë vetë për të identifikuar praninë e virusit Papilloma, që mund të evoluojë në një tumor: është duke u studiuar, edhe pse ende jo gati....

Era e keqe e gojës...

Nëse era e gojës suaj është e pakëndshme, pavarësisht se keni treguar kujdes të mirë për higjienën orale dhe nu kkeni ngrënë diçka me erë të theksuar, është më mirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X