Ndryshimet hormonale pas lindjes, çfarë duhet të bëni

Lindja e fëmijëve sjell shumë ndryshime të reja.
0 0

Kjo ndryshon plotësisht jetën e prindërve pasi jeta e tyre tani sillet e gjitha rreth fëmijës. Por lindja e fëmijëve gjithashtu ndryshon ekuilibrin hormonal në trupin e nënës. Kjo shkakton disa probleme tek nëna  e re si luhatjet e humorit, rënia e flokëve, pagjumësia, etj. Trupit i duhen disa muaj për t’u rikuperuar nga lindja e fëmijës dhe për t’u rikthyer në normalitet. Gjatë kësaj kohe, ndryshimet hormonale mund të shkaktojnë simptoma tek nëna duke filluar nga të lehtat deri te ato shumë serioze.

Shkaqet e mosbalancimit hormonal pas shtatzanisë

Pabarazia hormonale shkaktohet nga ndryshimi i papritur i niveleve të hormoneve të progesteronit dhe estrogjenit në trupin e nënës së re. Gjatë shtatzanisë, progesteroni është në një nivel të lartë në trup. Pas lindjes së fëmijëve, niveli i progesteronit bie papritmas, duke shkaktuar disa simptoma të pakëndshme siç janë problemet menstruale, infeksionet e përsëritura dhe lodhje. Trupit të një gruaje i duhen gjashtë deri në tetë javë për t’u rikuperuar pas lindjes dhe për të rivendosur ekuilibrin hormonal. Për gratë që ushqejnë me gji, duhet më shumë kohë që ekuilibri hormonal të rikthehet. Ky çekuilibër hormonal ndikon gjithashtu në funksionimin normal të gjëndrës tiroide dhe mund të shkaktojë hipotiroidizëm ose inflamacion të gjëndrës tiroide (tiroiditi).

Shkaqet e dominimit të estrogjenit pas lindjes

Estrogjeni dhe progesteroni janë hormone të rëndësishme që luajnë një rol të rëndësishëm në shtatzëni dhe lindjen e fëmijëve. Pas lindjes së fëmijëve, placenta hiqet. Placenta është një kontribues i madh në prodhimin e progesteronit. Si rezultat, nivelet e progesteronit në trup bien në mënyrë drastike. Kjo shkakton rritjen e estrogjenit në trup. Dominimi i estrogjenit mund të ndikojë në funksionimin normal të gjëndrave tiroide dhe veshkave. Kjo mund të shkaktojë tiroiditet ose inflamacion të gjëndrave tiroide, dhe hipotiroidizëm.

Simptomat e çekuilibrit hormonal pas lindjes

Nëse keni disa nga këto simptoma pas lindjes, mund të jetë një tregues i çekuilibrit hormonal në trupin tuaj:

 1. Mungesë gjumi

Nënat që kanë çekuilibër hormonal mund të vuajnë nga pagjumësia, që është paaftësia për të fjetur gjatë natës.

 1. Luhatjet e ankthit dhe humorit

Pabarazia hormonale mund të ndikojë në gjendjen tuaj emocionale dhe të shkaktojë lëkundje të çrregullt të humorit dhe ankth. Kjo mund të jetë për shkak të problemeve të tiroides të shkaktuara nga çekuilibri hormonal.

 1. Lodhja

Nëse ndiheni jashtëzakonisht e lodhur gjatë gjithë kohës pas lindjes, mund të jetë një shenjë e çekuilibrit hormonal. Është normale të ndjeheni të lodhur kur ka kaluar pak kohë nga lindja e fëmijës, dhe vëmendja e kërkuar nga fëmija juaj i porsalindur mund të jetë gjithashtu e tepërt. Sidoqoftë, nëse ndjeheni të rraskapitur vazhdimisht, duhet t’i tregoni mjekut tuaj për këtë, në mënyrë që të mund të përcaktojë nëse rraskapitja po shkaktohet nga çekuilibri hormonal.

 1. Pamundësi për të humbur peshë dhe depresion pas lindjes

Pabarazia hormonale në trup e bën shumë sfiduese humbjen e peshës pas lindjes. Përveç kësaj, nënat e reja shpesh ndiejnë trishtim për disa ditë pasi të lindë fëmija. Nënat mund të jenë të emocionuara dhe të qajnë befas. Mund të jenë të irrituara dhe kanë probleme për të marrë vendime ose për të fjetur. Ato gjithashtu mund të ndjehen të tronditura nga ndryshimet në jetën e tyre ose mund t’ju duket sikur nuk po kujdesen mirë për bebet e tyre. Një tjetër simptomë e çekuilibrit hormonal është depresioni pas lindjes, i cili është shumë serioz dhe karakterizohet nga ndjenja të trishtimit ose depresionit intensiv që zgjasin më shumë se disa javë dhe nuk ikin.

 1. Humbja e flokëve

Pas lindjes, mund të pësoni humbje të flokëve për shkak të çekuilibrit hormonal dhe problemeve të tiroides. Nëse mendoni se humbja e flokëve është jashtëzakonisht e tepruar, bisedoni me mjekun tuaj për çekuilibrin hormonal dhe mjetet për ta trajtuar.

 1. Infeksionet e përsëritura

Nëse vuani nga infeksione të përsëritura si infeksion i fshikëzës ose traktit urinar, infeksione të mitrës ose veshkave, është një tregues i çekuilibrit hormonal në trup. Problemet hormonale mund të rrezikojnë imunitetin tuaj dhe t’ju bëjnë të prekshëm nga bakteret që shkaktojnë sëmundje, duke rezultuar në infeksione të përsëritura.

 1. Problemet menstruale

Problemet menstruale të tilla si gjakderdhja e rëndë ose ngërçet e dhimbshme gjithashtu mund të vijnë si rezultat i çekuilibrit hormonal dhe mbizotërimit të estrogjenit. Disa gra gjithashtu mund të kenë gjakderdhje shumë të lehtë gjatë periodave të tyre pas lindjes së fëmijës.

Mënyrat për të rivendosur ekuilibrin hormonal pas shtatzënisë

 1. Mbani larg substancat e dëmshme

Nikotina, alkooli dhe kafeina janë tre substanca që mund të përkeqësojnë simptomat e shkaktuara nga çekuilibri hormonal pas lindjes së fëmijëve. Prandaj, është e rëndësishme që ta mbani larg alkoolin dhe pirjen e duhanit. Gjithashtu, shmangni pijet me kafeinë si kafeja dhe kola.

 1. Mos harroni të merrni suplementet tuaja

Vitaminat e trupit që do të merrni si suplemente do të ndihmojnë gjithashtu në rivendosjen e çekuilibrit hormonal. Prandaj, është me rëndësi jetike të merrni suplemente vitaminash dhe minerale çdo ditë pas lindjes së fëmijës tuaj.

 1. Shmangni produktet e sojës

Hormonet pas lindjes shkatërrojnë gjendjen tuaj emocionale, duke shkaktuar luhatje të humorit. Sojet dhe produktet e sojës përmbajnë fitoestrogjen i cili është një lloj estrogjeni bimor. Ai mund të imitojë efektet e estrogjenit të njeriut në trup dhe të përkeqësojë problemet. Prandaj, shmangni konsumimin e produkteve të sojës pas lindjes.

 1. Hani të verdhë veze

E verdha e vezëve është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B-komplekse si B12 dhe B6. Është gjithashtu i pasur me selen i cili është thelbësor për shndërrimin e hormonit tiroid joaktiv në hormonin tiroid aktiv. Kështu, konsumimi i të verdhës së vezëve mund të ndihmojë në rivendosjen e ekuilibrit hormonal në trup.

 1. Sigurohuni se po merrni mjaftueshëm dritë dielli.

Vitamina D është thelbësore që trupi të ruajë ekuilibrin hormonal. Mungesa e vitaminës D shkakton një rritje të nivelit të hormonit paratiroide, e cila do të përkeqësojë simptomat e çekuilibrit hormonal. Pra, sigurohuni që të merrni mjaftueshëm dritë dielli, pasi trupi juaj i kërkon rrezet e diellit për të prodhuar vitaminën D.

 1. Bëni ushtrime rregullisht.

Ushtrimi i rregullt ndihmon në luftimin e çekuilibrit hormonal. Gjithashtu bën që të lëshohen endorfina që përmirësojnë gjendjen shpirtërore në trupin tuaj. Ecja në një park ose në një zonë natyrore është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u stërvitur dhe për t’u ndier i qetë.

 1. Merrni suplemente të magnezit dhe përdorni vajin e sherebelës

Magnezi mineral luan një rol të rëndësishëm në balancimin e hormoneve në trup. Magnezi absorbohet më mirë nga lëkura. Pra, përdorimi i vajit të magnezit është më i mirë sesa marrja e pilulave të magnezit. Sigurohuni që të merrni mjaftueshëm magnez për të rikthyer ekuilibrin hormonal në trupin tuaj. Vaji esencial i sherebelës ndihmon në kontrollin e nivelit të estrogjenit të trupit. Ai gjithashtu ul kortizolin, hormonin e stresit, në trupin tuaj.

 1. Rritni konsumin e fibrave

Fibra dietike ndihmon në eliminimin e estrogjenit në trup. Konsumimi i ushqimeve që përmbajnë fibra dietike siç janë zarzavatet, thjerrëzat, bizelet, brokoli, dhe lakrat mund të ndihmojnë në rivendosjen e ekuilibrit hormonal të trupit tuaj duke hequr qafe estrogjenin e tepërt.

 1. Shmangni karbohidratet e thjeshta

Karbohidratet e thjeshta si buka e bardhë, makaronat, orizi, ëmbëlsirat me sheqer mund të treten lehtë nga trupi juaj dhe të kontribuojnë në shtimin e peshës dhe sheqerit të lartë në gjak. Kjo përkeqëson çekuilibrin hormonal në trupin tuaj. Konsumoni  karbohidrate komplekse të parafinuara si orizi kafe, buka kafe, patatet e ëmbla për të ndihmuar trupin tuaj të rivendosë ekuilibrin hormonal.

 1. Mos konsumoni ushqime të pasura me acide yndyrore të pangopura (PUFAs)

PUFA mund të ndikojnë në gjëndrat tuaja endokrine, duke bërë që simptomat e çekuilibrit hormonal të përkeqësohen. Prandaj, shmangni ushqimet që përmbajnë PUFA të tilla si margarina, vaji i shafranit, vaji i kikirikut pas lindjes.

 1. Mos përdorni kontraceptivët pas lindjes

Përdorimi i kontraceptivëve oralë direkt pas lindjes do të përkeqësojë problemet e shkaktuara nga çekuilibri hormonal. Kjo për shkak se pilulat hormonale që funksionojnë si kontraceptivë ndryshojnë nivelet e hormoneve natyrore që trupi juaj prodhon. Kjo sjell çekuilibër të mëtejshëm hormonal në trupin tuaj.

 1. Provoni Yoga

Yoga lehtëson stresin dhe qetëson mendjen dhe trupin tuaj. Ndihmon gjithashtu në lehtësimin e ankthit dhe pagjumësisë. Yoga do të ndihmojë në rivendosjen e ekuilibrit hormonal të trupit tuaj. Nëse nuk dini si të bëni Yoga, mësoni nga një ekspert i trajnuar i yogës. Mos u përpiqni të bëni vetë, pasi mund të përfundoni duke dëmtuar veten.

 1. Çaji i gjetheve të mjedrës

Gjethja e mjedrës së kuqe është e njohur për vetitë e saja antioksiduese dhe restauruese. Ai përmban shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë në rregullimin e hormoneve. Pirja e çajit me gjethe të kuqe të mjedrës mund të ndihmojë në zgjidhjen e problemeve të sistemit riprodhues.

 1. Akupunkturë

Akupunktura është një tjetër terapi medicinale alternative e njohur që ka origjinën në Kinë. Ajo përfshin futjen e gjilpërave të imëta në pika specifike në lëkurë për të trajtuar çekuilibrin hormonal.

 1. Flini shumë gjumë

Mungesa e gjumit rrit problemet e shkaktuara nga çekuilibri hormonal pas lindjes së fëmijëve. Mungesa e gjumit gjithashtu ndikon negativisht në lidhjen nënë-fëmijë. Pra, është e nevojshme të bëni sa më shumë gjumë. Merrni ndihmë nga anëtarët e familjes ose një dado për kujdesin e foshnjës dhe mos e neglizhoni gjumin tuaj.

Lexo edhe: 4 simptomat e periodave për të cilat askush nuk fletPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sa duhet të ecë një...

Të qëndruarit aktiv gjatë periudhës së shtatzanisë është një nga këshillat më të vlefshme si për shëndetin e nënës, ashtu edhe për foshnjën që do të vijë në jetë. Megjithatë,...

Nëse nëna pi duhan në...

Nëse nënat e ardhshme pijnë duhan gjatë shtatzanisë, fëmijët e tyre kanë më shumë gjasa të vuajnë nga psoriasis në fëmijëri. Kjo përcaktohet nga një studim i publikuar në Gazetën...

Si mund ta realizoni testin...

Të gjitha mikeshat tuaja flasin për testin Nifty? Keni lexuar për të nëpër forume, Facebook, dhe për më tepër nënat e ardhshme kanë shumë komente për të. Por cili eshte vendimi...

A mund të konsumoj peshk...

Peshku shpatë në shtatzani Konsumi i peshkut gjatë shtatzanisë rekomandohet absolutisht për shëndetin e mirë të nënës dhe fëmijës. Sidoqoftë, ka disa peshq që duhet të shmangen gjatë shtatzanisë, sepse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X