Ndryshimet e pashmangshme që i ndodhin trupave tanë çdo 10 vite

0 0

Trupat tanë përjetojnë ndryshime çdo ditë. Por ne i vëmë re vetëm ato vite apo edhe dekada më vonë. Ne shpesh ndihemi më të rinj sesa jemi në të vërtetë: asgjë nuk na dhemb dhe gjithçka duket në rregull. Dhe ne mendojmë se asgjë nuk po ndryshon. Por ndryshimet po ndodhin edhe nëse, ende, nuk i kemi vëmë re.

Por ajo që duhet të bëjmë është të kujdesemi për shëndetin tonë dhe të besojmë se është më mirë që t’i kushtojmë vëmendje, para se të shfaqen probleme.

Më poshtë ju tregojmë rreth ndryshimeve që ndodhin në trupin tonë çdo 10 vjet dhe gjithashtu ju japim disa këshilla se si t’i ngadalësoni ato.

 1. Nga 20 në 30 vjeç

Kjo është periudha kohore kur shumica e njerëzve ndihen të rinj, plot energji dhe rrallë mendojnë për plakjen. Por edhe në këtë moshë ndodhin ndryshime të vogla. Dhe nëse nuk mendoni për këto ndryshime deri në moshën 20 apo 25 vjeç, mund të habiteni nga ajo që ju ndodh kur të jeni 30 vjeç. Gjatë kësaj periudhe:

 • kockat tuaja ndalojnë rritjen;
 • trupi ul prodhimin e kolagjenit;
 • dhëmbët e pjekurisë shfaqen.

Natyrisht, trupi i çdo personi është unik. Për shembull, disa njerëzve u dalin dhëmballët e pjekurisë që në moshën 16 vjeç dhe disa të tjerëve nuk u dalin kurrë. Por shumica e proceseve janë të njëjta për të gjithë, prandaj duhet t’i konsideroni këto fakte.

Këshillë: Edhe nëse nuk keni peshë më shumë se ç’duhet në moshën 20 vjeç, kujdesuni për atë që hani. Sepse deri në moshën 30 vjeç, trupi juaj mund të ndryshojë sidomos nëse ju jeni mësuar me Fast Food. Edhe pse nuk keni nevojë për produkte kozmetike me kolagjen në këtë moshë, përpiquni të hani më shumë ushqime që e përmbajnë atë.

 1. Nga 30 në 40 vjeç

Ka disa njerëz që ndonëse janë 30 vjeç, ata ende duken sikur janë 25 vjeç, dhe padyshim që kjo është një gjë e mirë. Megjithatë, ndryshimi brenda trupit bëhet më i shpejtë, dhe nëse nuk bëni asgjë, këto ndryshime mund të bëhen mjaft të dukshme së shpejti. Ndryshimet në këtë moshë mund të përfshijnë:

 • përkeqësimi i tonit të muskujve;
 • një rënie në sasinë e indeve të muskujve, pasi ai zëvendësohet me yndyrë;
 • një rënie në sasinë e kolagjenit dhe elastinës.

Këshillë: Nëse keni qenë gjithmonë në formë të mirë fizike pa bërë asnjë ushtrim, tashmë është momenti që të mësoheni me aktivitete fizike. Nëse nuk bëni ndonjë ushtrim, masa muskulore mund të fillojë të duket keq. Është shumë e rëndësishme që të kujdeseni për lëkurën tuaj dhe të shmangni daljen në diell.

 1. Nga 40 në 50 vjeç

Disa shkencëtarë besojnë se trupi i njeriut arrin pikun e zhvillimit në moshën 38 vjeçare dhe pas kësaj fillon plakja e vërtetë. Ndryshimet që ndodhin në këtë periudhë përfshijnë:

 • një rënie në numrin e qelizave nervore;
 • një grumbullim yndyre në trup;
 • përkeqësimi i shikimit;
 • një rritje e brishtësisë së eshtrave dhe nyjeve;
 • një humbje e estrogjenit dhe presionit të lartë të gjakut tek gratë.

Këshillë: Në këtë moshë, aktiviteti fizik është jetik. Kjo do të ndihmojë për të mbështetur funksionin normal të zemrës dhe për të ngadalësuar rënien e indeve të muskujve. Nëse nuk jeni mësuar të ushtroni sportin duhet të filloni me gjëra të vogla si me ecjen apo notin. Gjithashtu, duhet të filloni të rregulloni presionin e gjakut: rreziku i sëmundjes kardiovaskulare rritet në mënyrë dramatike në këtë moshë.

 1. Nga 50 në 60 vjeç

Deri në moshën 60 vjeç, pamja e njerëzve ndryshon shumë. Dhe kjo nuk është vetëm për shkak të gjeneve të tyre, por edhe për shkak të mënyrës së jetesës së tyre: duke përfshirë zakonet e dietës, aktivitetin fizik dhe kështu me radhë. Shumica e njerëzve përjetojnë ndryshime të ngjashme gjatë kësaj periudhe jete, si:

 • qelizat e trurit dhe qelizat e tjera dëmtohen përgjithmonë;
 • rreziku i rritjes së problemeve të stomakut;
 • kujtesa përkeqësohet.

Këshillë: Në këtë moshë, shumica e ndryshimeve janë të lidhura me funksionin e trurit dhe kjo është ajo që duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje. Fitoni aftësi të reja, provoni gjëra të reja, lexoni libra dhe përpiquni të bëni detyra që nuk janë të zakonshme. Në këtë moshë, shumë njerëz e vënë re se është e vështirë të përqendrohesh dhe të mësosh përmendësh gjërat. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme për të ngrënë ushqime dhe për të marrë ilaçe që përmirësojnë funksionin e trurit.

 1. Nga 60 në 70 vjeç

Shumica e njerëzve përjetojnë ndryshime fizike të cilat janë absolutisht të dukshme në këtë moshë. Megjithatë, ka edhe ndryshime të brendshme që pak njerëz i dinë, si:

 • receptorët e nervave dhe shijes nuk punojnë: bëhet më e vështirë për njerëzit që të shijojnë, të nuhasin dhe madje ta ndiejnë temperaturën;
 • zëri ndryshon;
 • funksioni i zemrës zvogëlohet;
 • kockat bëhen më të holla, kështu që njerëzit mund të bëhen edhe pak më të shkurtër.

Këshillë: Në këtë moshë, është shumë e rëndësishme të monitoroni funksionin e zemrës, të keni një dietë të rreptë dhe të bëni një kontroll mjekësor rregullisht. Në mënyrë që të mbani tonin e muskujve, duhet të keni aktivitet fizik të rregullt.

 1. Nga 70 vjeç e lart

Njerëzit më të vjetër se 70 konsiderohen të moshuar. Edhe pse disa prej tyre mund të duken dhe të ndihen më të rinj, procesi i plakjes bëhet edhe më i shpejtë. Ndryshimet në këtë fazë të jetës përfshijnë:

 • një rënie në masën e muskujve (njerëzit lodhen më shpejt dhe nuk mund të bëjnë gjërat që kanë bërë më parë);
 • një rënie në sasinë e yndyrës në trup;
 • një rënie në shpejtësinë e rigjenerimit (të gjitha dëmtimet e lëkurës zgjasin më shumë kohë për t’u shëruar);
 • një ngadalësim në të gjitha funksionet e trupit (frymëmarrja, tretja, e kështu me radhë);

-një përkeqësim i kujtesës afatshkurtër (njerëzit lehtë kujtojnë gjërat që ndodhën shumë kohë më parë, por kanë vështirësi të kujtojnë se çfarë ndodhi disa orë ose ditë më parë).

Këshillë: Në këtë moshë, njerëzit duhet të bëjnë shumë për të qëndruar në formë (që truri dhe trupi i tyre të bëjnë punë të mjaftueshme), të vizitoheni rregullisht një mjek dhe ndoshta të merrni disa ilaçe të nevojshme.

Ndryshimet e trupit janë diçka që nuk mund të ndalen, por mund t’i ngadalësojmë ato. Njerëzit e moshuar modern mund të drejtojnë një maratonë në moshën 70 vjeçare ose të mësojnë të bëjnë diçka të re në moshën 80-vjeçare. Të gjithë ne mund të bëjmë është të kujdesemi mirë për trupat tanë për të rritur bukurinë dhe rininë tonë.

Lexo edhe: Si ndikon aktiviteti fizik ne shendetin tone?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X