Ndotja e ajrit brenda shtepise, merrni masat e duhura!

0 0

Kur vjen puna tek ndotja e ajrit nuk e marrim në konsideratë ambientin e shtëpisë duke qënë se e konsiderojmë si një vend të pastër. Por nuk është kështu.

Merrni masat e duhura, rregulli i parë janë dritaret e hapura

Sipas institutit italian të higjenës ky është një prej rregullave më të rëndësishëm për të pastruar ajrin brenda shtëpisë. Nëse nuk do të ndrrohet vazhdimisht ajri, shëndeti jonë dhe kryesisht i fëmijëve do të rrezikohet. Kryesisht nëse në shtëpi keni një kafshë duhet ta ajrosni edhe më shumë duke hapur dritaret.

Rreziku i tymit

Një tjetër rrezik i madh që ka lidhje me ndotjen brenda shtëpisë është tymi, i cili është më i rrezikshëm kryesisht për fëmijët. Mund të gjendet mbi mobilje, perde, tapet dhe veshje. Këshilla jonë është të mos pini duhan brenda në shtëpi.

Kujdes me produktet e pastrimit

Metoda më e mirë natyrale e pastrimit është me uthull dhe sodë, pasi aroma e mirë nuk simbolizon pastërti dhe kështu duhet të përdorni sa më pak detergjentët e blerë. Mos përzieni dy produkte bashkë dhe lani rregullisht perdet apo tapetët, ndërroni rregullisht edhe filtrate e kondicionerit.

Në rast se në shtëpi keni bërë mobilje të reja duhet të ajrosni mirë në vazhdimësi ambientin pasi ato bëhen faktor ndotje sidomos nëse janë lyer me llak. Të gjitha materialet që janë përdorur gjatë prodhimit janë të rrezikshme.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Familjarët kërkojnë drejtësi pas mbytjes...

Pas ngjarjes tragjike, ku një 3 vjeçarit humbi jetën pasi u mbyt në rrethana ende të paqarta kopsht, në qytetin e Fierit, familjarët kërkojnë drejtësi. Ata nuk besojnë që fëmija...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X