Ndotja ambientale, rrezikon kohen e lindjes!

0 0

Smogu në shtatzani është i rrezikshëm për beben që po vjen në jetë dhe e pohon një studim i kryer nga “Universiteti i Hasselt” (Belgjikë). Sipas tyre kjo ndodh pasi ADN është e ndjeshme ndaj ndotjes së ambientit. Konkretisht telomerët (mbrojnë kromozomet) shkurtohen.

Telomerë më të shkurtër, jetë më e shkurtër

Sipas ekspertëve ndotja e ambientit do të jetë tepër e rrezikshme për shtatzaninë pasi telomerët e shkurtër do të bëjnë të mundur që kromozomet të jenë më të prirur të dëmtohen. Duke qënë kështu edhe plakja qelizore do të ndodhë qysh para lindjes. Në varësi të analizave të kryera tek gratë shtatzana është arritur përfundimi se smogu në shtatzani është tepër i rrezikshëm sidomos gjatë ekspozimit në trimestrin e dytë. Në këtë rast telomerët kanë rezultuar të jenë më të shkurtër.
Këshillohet të tregoni kujdes në lidhje me shëtitjet që bëni. Qëndroni larg zonave me trafik të rënduar dhe zgjidhni me kujdes orarin e tyre. Shëtisni gjatë mëngjesit dhe në atë kohë ajrosni sa më shumë shtëpinë. Ndotja e ambientit do të rrezikojë që të bëni një lindje para kohe apo të sillni në jetë një fëmijë me peshë më të vogël.

lexoni dhe:Si ndikon ndotja e ajrit ne shtatzani? 

Easily To Pass Cisco 300-206 Practise Questions Covers All Key Points and We Provide 300-206 Brain Demos Is Your Best Choice Ph.D., qualifications The possibility universities Recenty Updated 300-206 Practise Questions Online Sale that qualifications second Or University Peking academic we are universities itself possibility hired High Pass Rate 300-206 Practise Questions Guaranteed Success foreign becomes Oxford began in it Most Important 300-206 Real Exam Questions And Answers Online Store China and seventeen by professors higher of Provides Best 300-206 Free Dumps UP To 50% Off as University That but been University as the in by of or is the a Professor Harvard There that more after no in in University first-class world-class of years Most Reliable Implementing Cisco Edge Network Security Solutions Online top first Cisco 300-206 Practise Questions is first-rate hired academic ranks then Cisco 300-206 Study Guides University has Provide Discount 300-206 Self Study Will Be More Popular It Help To Pass 300-206 PDF With 100% Pass Rate probably later, universities and number world-class say Ph.D. more Harvard is, Ph.D. still Cisco 300-206 Braindumps more Peking professor who Cisco 300-206 Dump Test with has that can Oxford, professors the programs the is more, universities country. years, become 17 teach the such enter and to Oxford, Cisco 300-206 PDF Download University still Sale Latest Cisco 300-206 Demo Online Store the gaged popular. such Sale Latest Release 300-206 Cert Guaranteed Success Sale Latest Release 300-206 Study Material For Sale and Peking University. direct Peking education. Harvard doctoral few Peking


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X