Ndotësit në shtatzani ulin inteligjencën e fëmijëve të ardhshëm

0 1

 

Ndotësit në shtatzani, të tillë si plumbi dhe mërkuri, mund të shkaktojnë dëmtim të trurit dhe ndikojnë në anën intelektuale të fëmijëve.

Ata quhen retardantë të flakës: përkundër emrit të tyre jo të zakonshëm, vetë këta elementë janë shumë të zakonshëm, pasi ata përdoren në produkte të ndryshme që janë në treg, siç janë pëlhura, rroba dhe pajisje elektronike. Dhe së bashku me pesticidet, plumbi dhe mërkuri përfaqësojnë katër nga ndotësit më të rrezikshëm për shëndetin e njeriut. Një studim i publikuar nga studiuesit nga Universiteti i Nju Jorkut: i udhëhequr nga Abigail Gaylord ka nxjerrë në pah se si në Shtetet e Bashkuara këta ndotës gjatë shtatzanisë kanë bërë që fëmijët të humbin mbi 18 milion pikë të IQ në 15 vjet që ishin të ekspozuar ndaj tyre, ndërsa ishin në mitër.

Kërkime mbi ndotësit dhe IQ

Falë të dhënave të mbledhura për hulumtimet e bëra në nivelin kombëtar, studiuesit ishin në gjendje të ekzaminonin të dhënat e fëmijëve të lindur midis viteve 2001 dhe 2016 në SH.B.A. dhe të gjenin ndonjë efekt negativ në tru për shkak të ekspozimit ndaj katër ndotësve në shtatzëni. Të dhënat e mbledhura treguan se ndotësit e ekzaminuar shkaktuan humbjen e 18 milion pikëve të IQ, duke shkuar nga 27 milion pikë IQ në 2001 në 9 milion pikë IQ në 2015-2016.

Aftësi të kufizuara intelektuale tek fëmijët

Në hetimin e tyre, studiuesit zbuluan se kontakti i përditshëm me këta ndotës gjatë kohëzgjatjes 16-vjeçare të studimit rezultoi në afërsisht 1,190,230 raste të ndonjë forme të aftësisë së kufizuar intelektuale, për një kosto ekonomike për Shtetet e Bashkuara rreth 7,5 trilion dollarë midis humbjes së produktivitetit ekonomik dhe kostove të tjera sociale.

Si të minimizojmë efektet?

Meqenëse për fat të keq ekspozimi ndaj këtyre kimikateve vazhdon pavarësisht zhvillimit të rregulloreve më të rrepta, ekspertët thonë se është e mundur të kufizohen disa nga efektet negative të këtyre substancave duke shmangur përdorimin e produkteve shtëpiake ose ushqimeve që i përmbajnë ato.

Lexo edhe: 5 gjëra që duhet të bëni në shtatzani që të keni një fëmijë të mençur


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X