Ndikimet afatgjata të pandemisë në shëndetin mendor, gratë më të prekura

0 0

Prej një viti tashmë përballemi me një luftë nga shumë këndvështrime. Nëse mendojmë për atë që po kalojmë për shkak të koronavirusit në lidhje me problemet shëndetësore, për një armik të padukshëm dhe të fuqishëm, një situatë me një domethënie të jashtëzakonshme emocionale. Zakonet tona kanë ndryshuar, komunikimet tona janë përmbysur, shkollat ​​janë mbyllur, fëmijët dhe të rinjtë e kanë gjetur veten në shtëpi. Dhe gratë u kujdesën për të moshuarit, invalidët dhe familjen. Për të mos përmendur nga pikëpamja ekonomike: punë të humbura, biznese të mbyllura, njerëz të cilëve u është dashur të rikrijojnë një punë. Por barrën më të madhe të pandemisë e bartnin gratë, të cilat e treguan veten të aftë të përballen me dhimbjen, të përmbajnë dinamikën familjare, të ridimensionojnë veten nga pikëpamja e punës. E gjithë kjo nuk është pa pasoja për anën e tyre psikologjike!

Çrregullimi i stresit post traumatik tek gratë

Koronavirusi lë gjurmë të thella në psikikë, duke rrezikuar shëndetin mendor edhe në planin afatgjatë. Ngjarja më e madhe është të përjetoni pandeminë me trauma, duke shfaqur të ashtuquajturin çrregullim të stresit post-traumatik (Ptsd), me simptoma që variojnë nga pagjumësia në makthe dhe ankthi: një në tre njerëz vuajnë nga këto simptoma. Por janë gratë ato që janë më të rrezikuara, ndoshta janë ato që kanë mbështetur më shumë vështirësitë e kësaj periudhe.

Kjo është ajo që del nga një rishikim sistematik nga Shoqata Italiane e Psikiatrisë (Sip) e studimeve të botuara në temën e Covidit dhe shëndetit mendor, një vit pas shpërthimit të pandemisë Covid-19.

Efektet afatgjata

“Çrregullimi i stresit post-traumatik është një çrregullim psikiatrik që mund të zhvillohet pas ekspozimit ndaj ngjarjeve traumatike që janë aq të tepruara sa të shkaktojnë trazira psikike. Ky çrregullim nuk ndodh menjëherë nga pikëpamja klinike, por i duhet kohë për t’u zhvilluar – shpjegojnë Massimo di Giannantonio dhe Enrico Zanalda, bashkë-presidentë të Shoqatës Italiane të Psikiatrisë -. Efektet tek njerëzit janë afatgjata dhe nganjëherë kronike, por ato gjithashtu varen nga aftësia e personit për tu përshtatur dhe për të përballuar vështirësitë.

Nëse në fazën e parë të pandemisë kemi vërejtur një rritje shqetësuese të niveleve të ankthit, depresionit dhe pagjumësisë, stresi i vazhdueshëm i një situate emergjente që ka zgjatur për gati një vit, pa asnjë siguri për të dalë së shpejti prej saj, paraqet një ngjarje traumatike që është ende në progres, por efektet e së cilës ne tashmë i shohim me kalimin e kohës, të shtrira në popullatën e përgjithshme”.

Të rinjtë dhe gratë më të prekurit

Më të prekurit janë nën 50 vjeç dhe gratë “ka shumë të ngjarë për shkak të një mbingarkese të lidhur me rolin e kujdestares për t’u ekuilibruar me punën dhe menaxhimin e shtëpisë. Në veçanti, analiza tregon se kushtet e izolimit, humbja e lirisë, shqetësimet në lidhje me ndikimin e koronavirusit në shtatzani kanë qenë shumë ndikuese në ekuilibrin mendor të njerëzve. “Ndërsa faktori më i madh mbrojtës duket të jetë një gjendje e mirëqenies shpirtërore”, shpjegojnë ekspertët.

96% e të mbijetuarve të virusit ankohen për simptomat e PTSD, me rrezikun e efekteve njohëse dhe psikike, madje duke arritur, në rastet më ekstreme, rrezikun e vetëvrasjes. Në rrezik më të madh janë personat të cilëve u është dashur të përdorin frymëmarrjen mekanike në kujdesin intensiv: deri në një në dy (nga 15% në 51%) të këtyre pacientëve rrezikojnë të shfaqin çrregullime psikiatrike si Ptsd me halucinacione, ankth dhe panik, e cila mund të zgjasë edhe 5 vjet më vonë. Nga ankthet dhe halucinacionet vuajnë 79% e këtyre njerëzve.

“Nëse ankthi, pagjumësia, zhgënjimi dhe durimi i shkurtër zgjasin për më shumë se tre javë, është e nevojshme të shkoni tek specialisti. Telemjekësia në veçanti, lejon sot të sigurojë një alternativë të vlefshme dhe efektive të mbështetjes psikoterapike – shpjegon di Giannatonio – me mundësinë e ndërhyrjes së shpejtë dhe të përshtatshme, duke lejuar të përpunojmë përvojën traumatike të Covid-19 dhe të kundërpeshojë kushtet e izolimit dhe distancimit që karakterizojnë pandeminë”.

Lexo edhe: Pasojat e Covid 19, shtohen rastet e problemeve mendore edhe mes fëmijëve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Sa fëmijë ke?” Si i...

"A ke fëmijë?"- më pyeti estetistja e thonjve. "Po", - u përgjigja me hezitim, duke ditur pyetjen e tmerrshme që do të vinte më pas. "Sa ke?" "Tre" iu përgjigja,...

Si ta rrisim cilësinë e...

Në këtë artikull do të lexoni 7 zakonet e para të përditshme të cilat mund ta ndryshojnë cilësinë e jetës suaj! (Vazhdimi do të jetë në artikujt në vijim)  ...

Si të duash e të...

Pavarësisht rrethanave si ndodh, moshës, kohëzgjatjes së çiftit, në marrëdhënie martesore apo qoftë dhe vetëm lidhje dashurie, tradhtia është një ngjarje që lë gjurmë në jetën e atij që e...

Si kanë ndryshuar orët e...

Orët mesatare të punës së grave në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një rënie shumë më të vogël gjatë pandemisë sesa burrat, sipas Fondacionit të Rezolucionit. Duke sfiduar parashikimet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X