loading

Ndërrimi i shtëpisë gjatë shtatzanisë, pasojat tek bebi

0 0

Ndryshimi i shtëpisë gjatë tre muajve të parë të shtatzanisë, me stresin që mund të shkaktojë ky veprim, është një nga arsyet e një rreziku të shtuar të lindjes së parakohshme dhe peshës së ulët të lindjes, sipas hulumtimit nga Shkolla e Shëndetit Publik në Universitetin e Uashingtonit në Seattle botuar në Gazetën e Epidemiologjisë dhe Shëndetit në Komunitet.

Ndryshimi i shtëpisë, çfarë stresi!

Ishte vërtetuar se ndryshimi i shtëpisë gjatë fëmijërisë shoqërohej me një përkeqësim të shëndetit te fëmijët, por pasojat kur ndodh në shtatzani nuk ishin analizuar akoma. Ekipi përzgjodhi 30,000 gra që kishin ndryshuar vendbanimin gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë dhe 120,000 që nuk kishin lëvizur. Pas marrjes në konsideratë të faktorëve të tjerë si statusi shoqëror, shpërngulja gjatë tre muajve të parë të shtatzanisë u shoqërua me një rritje 37% të rrezikut të peshës së ulët të lindjes (6.4% kundrejt 4.5%) dhe të 42% të lindjes së parakohshme (9.1% kundrejt 6.4%) krahasuar me nënat e tjera të reja. Arsyet e mundshme mbeten të kuptohen, por ndërprerjet në kujdesin shëndetësor, stresi fizik i lëvizjeve, ndalesa e pashmangshme e mbështetjes sociale mund të jenë faktorë nxitës, sugjerojnë autorët e anketës.

Pasojat tek nëna dhe fëmija

Hetimi i këtyre aspekteve është thelbësor sepse është treguar se një gjendje e stresit kronik gjatë shtatzanisë mund të dëmtojë si nënën ashtu edhe fëmijën. Në fakt, që nga muajt e parë të shtatzanisë, foshnja “thith” gjendjen shpirtërore dhe ndryshimet psikofizike të nënës: vitet e fundit, një numër në rritje studimesh kanë nxjerrë në pah një lidhje midis simptomave të stresit, ankthit dhe depresionit në shtatzani dhe ndryshime në nivelin fiziologjik dhe të sjelljes te pasardhësit që nga foshnjëria e hershme (prirje më e madhe për të qarë, papajtueshmëri, çrregullime të gjumit dhe të ushqyerit, temperament të vështirë) dhe më shumë pasoja në afat të gjatë. Sidoqoftë, mekanizmat me të cilët stresi i nënës “komunikohet” te fetusi, duke ndikuar në zhvillimin e tij, ende nuk janë sqaruar.

Është thelbësore që të ndërpritet stresi i tepërt në shtatzani sa më shpejt të jetë e mundur dhe të përpiqemi ta menaxhojmë atë sa më mirë që të jetë e mundur për mirëqenien e nënës dhe foshnjës.

Lexo edhe: A shkakton abort stresi në shtatzani?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Artikull i Sponsorizuar/ Procedura e...

Testin Nifty e kanë bërë gati 5.000.000 shtatzëna në gjithë botën, asnjëra nuk ka pasur shqetësime apo risk. Testi Nifty kryhet shumë thjeshtë me marrjen e gjakut nga vena -...

Shkon të bëjë ultratinguj dhe...

Kur Lyanna Carrington po bënte ultratingujt e radhës në javën e  24, gjëja e fundit që priste ishte të shihte një pamje fantazmë të foshnjës së saj, duke u dukur...

Kur partneri është “shtatzanë”/ VIDEO

Nëse ndonjëherë keni provuar t'i shpjegoni një mashkulli - veçanërisht nëse ai është partneri juaj - çfarë do të thotë të jesh shtatzënë, do ta gjeni veten me aktoren kanadeze...

Rrëfimi nënës së re :...

Afro 4 milionë shtatzëna kanë vendosur ta bëjnë testin joinvaziv prenatal NIFTY. Ky test qe në javet e para të shtatzanisë, në mënyrë të sigurt zbulon sëmundjet më të shpeshta...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X