loading

Muzetë dhe ekspozitat kanë ndikim në çrregullimet mendore, por si?

Frekuentimi i muzeve dhe ekspozitave ka ndikim te madh ne shendetin tone mendor, pasi ul rezikun e crregullimeve.
0 0

Pjesëmarrja në muze dhe ekspozita, përveç që është një veprimtari kulturore interesante dhe e këndshme, shërben gjithashtu për të përmirësuar kujtesën dhe për të mbajtur trurin aktiv dhe për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të ndonjë forme të çrregullimeve. Ky rezultat del nga një hulumtim i kryer në Londër mbi pothuajse 4 mijë njerëz dhe është publikuar në British Journal of Psychiatry.

Përfitimet edhe pas 10 vjetësh

Studimi mori në konsideratë faktorë të mundshëm që mund përmirësojnë kujtesën, siç janë variablat sociale dhe demografike. Në fakt, ata që frekuentojnë muze dhe ekspozita, në përgjithësi, gjithashtu i përkasin grupeve të larta socio-ekonomike dhe për këtë arsye mund të gëzojnë edhe faktorë të tjerë që zvogëlojnë rrezikun e çrregullimeve mendore. Sipas autorëve të studimit, të udhëhequr nga psikiatri Daisy Fancourt i Departamentit të Shkencës së Sjelljes dhe Shëndetit të Kolegjit Universitar të Londrës, studimi ka treguar për herë të parë që në mesin e njerëzve që frekuentojnë muzetë të paktën disa herë në vit, po gjendet një shkallë më e ulët në incidencën e problemeve mendore gjatë një periudhe 10-vjeçare monitorimi”.

Lufton stilin sedentar të jetesës

Megjithatë, rezultatet e anketës u konfirmuan edhe pas përjashtimit të variablave të tjerë. “Vizitimi i muzeve është një formë e aktivitetit të lehtë fizik që zvogëlon efektet negative të një stili jetese të ulur dhe gjithashtu përbën një lloj të veçantë të përfshirjes shoqërore pasi inkurajon njerëzit të largohen nga shtëpia, shpesh në shoqërinë e familjes dhe miqve”.

E dinit?

Të dhënat epidemiologjike tregojnë se rreth 50 milion njerëz në të gjithë botën vuajnë nga një formë e çrregullimeve mendore.

Lexo edhe: Keqtrajtimet në një moshë të vogël rritin rrezikun e çrregullimeve mendore


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të kemi një gjumë...

Sipas hulumtimeve nga Universiteti i Ilinoisit, i botuar në revistën Behaviour Medicine, të menduarit pozitiv është efektiv kundër pagjumësisë. Optimizmi përmirëson cilësinë e gjumit Në të vërtetë, rezultatet e studimit...

Kujdesi për lulet mbron shëndetin...

Ka shumë studime që dëshmojnë se si kopshtaria mund të jetë një ndihmë konkrete për të ruajtur shëndetin mendor. Kujdesi për një bimë, ujitja, rritja e saj ndihmon veçanërisht ata...

13 Tetori Dita Ndërkombëtare pa...

13 Tetori është tashmë një traditë për të qëndruar pa reçipeta. Këtë ditë, gratë inkurajohen të mos i veshin ato, si një mënyrë për të rritur vetëdijen për kancerin e...

“Krijuar në burg” iniciativa për...

I vendosur në Ali Demi, në periferi të Tiranës, është burgu i vetëm i grave në Shqipëri. Në shtëpinë për vetëm 84 të burgosura, një iniciativë e re u ka...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X