Mungesa e vitaminës D, shkak për sëmundjet e zemrës

0 0

Vitamina D, e njohur për përfitimet që sjell për kockat, është studiuar për rolin e saj të mundshëm në shëndetin e zemrës, veçanërisht për ata që kanë pasur infarkt e miokardit.

Studime mbi popullatën e Triestes

Për ata që kanë pësuar një sulm në zemër, një mënyrë jetese e shëndetshme e përbërë nga një dietë e shëndetshme, pa duhan dhe me lëvizje fizike, janë thelbësore për rifillimin e jetës së përditshme. Kohët e fundit, vitamina D është gjetur gjithashtu të jetë një aleat për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut.

Një mungesë e rëndësishme e vitaminës D u gjet në popullatën e Triestes, me një prevalencë tek njerëzit që kishin pasur një infarkt miokardi.

Një sondazh i mbi një mijë pacientëve të Kardiologjisë në Spitalin Cattinara, drejtuar nga Gianfranco Sinagra, në bashkëpunim me universitetet e Udinesë dhe Perugias, ka treguar se efektet e mungesës së vitaminës D, në periudhën pas sulmit në zemër, nuk ndryshojnë nga ato të diabetit mellitus në rrezikun e episodeve të reja dhe të dy gjendjet së bashku janë edhe më të rrezikshme.

Reduktimi i vitaminës D shoqërohet gjithashtu me një rrezik më të madh të zhvillimit të diabetit, hipertensionit dhe kolesterolit të lartë, të gjithë faktorëve të tjerë të rrezikut për sulmin në zemër.

Disa minuta me diell në ditë

Trajtimi i mungesës së vitaminës D do të ishte po aq i rëndësishëm sa trajtimi i diabetit pas një sulmi në zemër. Ekspozimi ndaj diellit për një periudhë midis 5 dhe 30 minuta, dy herë në javë, do të ishte tashmë i mjaftueshëm për të siguruar një marrje adekuate të vitaminës D, duke zvogëluar rrezikun e episodeve të reja që ndikojnë në zemrën dhe enët e gjakut dhe përmirësimin e jetëgjatësisë. Ecja ose ushtrimet në natyrë do të ishin edhe më të shëndetshme.

Vitamina D prodhohet kryesisht nga lëkura përmes diellit, por mund të vijë edhe nga ushqime (të tilla si mëlçia, vezët, merluci, vaji i peshkut dhe djathrat) dhe nga suplemente speciale. Është e rëndësishme të nënvizohet, megjithatë, se vitamina D duhet të plotësohet vetëm në prani të një mungese të konstatuar përmes testeve të gjakut dhe nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore.

Lexo edhe: Vitamina D, cila është masa e duhur?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Është zbuluar një marrëdhënie midis problemeve të mishrave të dhëmbëve dhe shfaqjes së kancerit të zorrës së trashë. Sipas disa studiuesve, periodontiti i patrajtuar, përveç se shkakton humbjen e dhëmbit...

Së shpejti pritet të dalë...

I ftohti është një infeksion i frymëmarrjes i shkaktuar nga një mori virusesh, midis të cilave ekziston edhe virusi syncytial i frymëmarrjes (Vrs). Ndërsa VRS zakonisht shkakton vetëm një formë...

Tetori, muaji i parandalimit të...

Në pranverë, urgjenca për shkak të pandemisë Covid-19 detyroi kujdesin shëndetësor t'u jepte përparësi emergjencave, duke shtyrë vizitat dhe kontrollet. Sipas Crems, Qendrës për Kërkime në Ekonomi dhe Menaxhim në...

A i dëmton mbajtja e...

Sipas një deklarate të Matteo Bassettit, drejtori i Klinikës së Sëmundjeve Infektive të spitalit San Martino në Genova, maska ​​ kirurgjikale e mbajtur nga nxënësit e shkollave, për shkak të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X