Mungesa e vitaminës D rrit rrezikun e infektimit me Covid 19

0 0

Personat që kanë mungesë të vitaminës D mund të jenë më të rrezikuar të rezultojnë pozitivë ndaj Covid-19. Kjo u zbulua nga një studim i kryer nga Universiteti i Çikagos që u botua së fundmi në Journal of the American Medical Association Netëork Open. Sipas ekspertëve, me më pak vitaminë D, gjasat e rezultatit pozitiv mund të rriten deri në 60%.

E dobishme, por jo mbrojtëse

Nga këto të dhëna, studiuesit u përpoqën të kuptonin se çfarë efekti ka në të vërtetë vitamina D tek virusi që po mban nën kontroll të gjithë botën. Siç është shpjeguar nga një nga nënshkrimet e para të studimit, Profesor David Meltzer i Universitetit të Çikagos, është e rëndësishme të sqarohet menjëherë se këto të dhëna nuk tregojnë në asnjë mënyrë veprimin mbrojtës të vitaminës D kundër Covid-19.

Marrëdhënia me sëmundjet e frymëmarrjes

Vitamina D, thekson Meltzer, ka një veprim të rëndësishëm në sistemin imunitar. Në fakt, përmes kësaj vitamine, sigurohet funksionimi i duhur dhe shëndeti optimal i qelizave që vendosen në punë për të luftuar infeksionet. Kjo konfirmohet gjithashtu nga studime të shumta të mëparshme që tregojnë se njerëzit me nivele të ulëta të vitaminës D kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga sëmundje të frymëmarrjes (astma, tuberkulozi) ose infeksione të mushkërive. Siç dihet, trupi prodhon vitaminë D bazuar në aftësinë e lëkurës për të thithur rrezet e diellit. Sigurisht që prania e ngjyrës në lëkurë (apo të qenit i zbehtë) ka rol të rëndësishëm.

Një çështje e lëkurës

Pikërisht nga ngjyra e lëkurës studiuesit filluan të vlerësojnë incidencën e Covid-19 në lidhje me vitaminën D. Janë analizuar 489 individë, 32% e të cilëve me lëkurë të bardhë dhe 25% me mungesë të vitaminës D (<20ng / ml). Duke kaluar këto të dhëna me ato të rezultateve pozitive për Covid 19, ekspertët zbuluan se 12% e personave me vlera normale rezultuan pozitivë për Covid-19. Nga ana tjetër, tek personat që kishin mungesë, të infektuarit arritën 19%.

Studimi do të kërkojë teste të mëtejshme klinike që lejojnë studiuesit të kuptojnë rolin që luan vitamina D në infektimin me Covid-19. Sapo të zbulohet marrëdhënia, përfundimisht do të jetë e mundur të përcaktohet sasia e saktë e vitaminës D që duhet marrë. Tani për tani, ekspertët rekomandojnë marrjen e sasisë normale, ose përmes ekspozimit të duhur në diell ose përmes shtesave në formë suplementesh. Megjithatë, personat që kanë probleme me veshkat duhet t’i monitorjnë me kujdes vlerat e vitmaniës D që marrin, sepse ekspozimi i tepërt mund të çojë në komplikime.

Lexo edhe: 5 ushqimet që përmbajnë vitaminë D

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët,...

Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një...

Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve...

Periodontiti është një sëmundje shumë e zakonshme e mishrave të dhëmbëve dhe është zbuluar se mund të promovojë një kancer veçanërisht agresiv të gojës (karcinoma me qelizë skuamoze orale, që...

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X