Mungesa e vitaminës D: Çfarë lidhje ka me skizofreninë?

0 0

Mungesa e vitaminës D në lindje është e lidhur me një rrezik të skizofrenisë: 8% e rasteve i referohen këtij problemi në moshën e të sapolindurve. Autorët e një studimi nga universitetet e Queensland dhe Aarhus, thonë se mungesa e vitaminës D është e lidhur me një rritje prej 44% të rrezikut të skizofrenisë.

Një sëmundje mendore

Skizofrenia tregon një grup sëmundjesh mendore të karakterizuara nga simptoma të tilla si haluçinacione, vizione dhe deficitet njohëse. Studimi përfshiu 2,602 individë: pacientët skizofrenikë u krahasuan me individë të shëndetshëm dhe ajo që u vu re ishte se tek të parët kishte një mungesë të theksuar të vitaminës D.

Thelbësore për zhvillimin e fetusit

Ndërsa zhvillimi i fetusit varet tërësisht nga nivelet e nënës për të marrë vitaminën D, rezultatet sugjerojnë se marrja e kësaj vitamine mund të parandalojë shumë raste të skizofrenisë, në një mënyrë të krahasueshme me acidin folik në shtatzëni i cili parandalon deformimin e shtyllës kurrizore.

Suplementet në 12 muajt e parë

Ekspertët rekomandojnë suplemente me vitaminë D për të gjithë të sapolindurit gjatë gjithë vitit të parë të jetës, pavarësisht nëse fëmija ushqehet apo jo me gji. Në të vërtetë, as qumështi i nënës as formula (edhe nëse shtohet) nuk arrijnë të përmbushin nevojat  e përditshme të vitaminës D. Për ta arritur atë, duhet të konsumoni një litër qumësht formulë në ditë, sasi të cilën fëmija e arrin vetëm kur është afër ndërprerjes së qumështit.

Mungesa ndodhet tek një në dy fëmijë

Sot deficenca e vitaminës D, një gjendje që vjen nga pamjaftueshmëria e deri tek mungesa e vitaminës D, prek më shumë se një në dy fëmijë, sidomos ata të sapolindurit dhe ata në adoleshencë, ku arrin 70 për qind të fëmijëve të prekur. Faktori i parë i rrezikut është ekspozimi i ulët diellor (dhe burimi kryesor i furnizimit me vitaminë D). Në fakt, trupi ynë e prodhon atë përmes sintezës së lëkurës të shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve të diellit.

Lexo edhe: Vitamina D na mbron nga kanceri i gjirit

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X