Mund të keni të dridhura pas lindjes dhe është krejtësisht normale!

0 0

Ka shumë gjëra që do të doja të m’i kishte thënë dikush para se të lindja dhe në krye të listës është se do të dridhesha sikur të isha lakuriq në një stuhi dëbore, për një orë pas lindjes. Kur e përjetova këtë pasi solla në jetë fëmijën tim të parë, mendova se diçka po shkonte jashtëzakonisht keq.

Por, më rezulton që edhe pse ishte e pakëndshme si eksperiencë, e gjithë ajo dridhje ishte normale.

Jo të gjithë kanë dridhje intensive gjatë lindjes ose pas lindjes, por shanset janë diku tek 44-55% që ta përjetoni.

Shkaku i saktë i lëkundjes, dridhjes ose kërcitjes së dhëmbëve pas lindjes nuk është kuptuar plotësisht. Por disa faktorë mund të luajnë rol kyç.

Lindja është diçka e vështirë.

Hormonet rregullojnë gjithçka – si rrahin zemrat tona, metabolizmin tonë, kontrollin e temperaturës, rritjen, rigjenerimin e qelizave, sa urinojmë, si e trajtojmë stresin, gjendjen tonë shpirtërore, modelet e gjumit dhe kur e si lindim. Gjatë lindjes, zhvendosjet delikate në nivelet e hormoneve krijojnë shumë reagime fizike dhe emocionale. Oksitocina që shkakton tkurrjet e mitrës mund të prodhojë gjithashtu tkurrje të muskujve në këmbë, shpinë e krahë. Shtojini kësaj disa doza shtesë të hormoneve të stresit si adrenalina, kortizoli dhe epinefrina dhe reagimet fizike masive të trupit tuaj mund të shkaktojnë që të dridheni.

Temperatura e trupit tuaj mund të luhatet pas lindjes dhe t’ju bëjë të dridheni.

Me gjithë energjinë që duhet për të nxjerrë fëmijën, temperatura e trupit tuaj mund të rritet një ose dy gradë gjatë lindjes, duke ju bërë të ndiheni e nxehtë. Por dridhja zakonisht ndodh si një përgjigje rregullatore ndaj të ftohtit, duke shkaktuar që kontraktimet e muskujve të rrisin nxehtësinë e trupit si një mekanizëm mbrojtës.

Ju mund të dridheni nëse dhoma është e ftohtë apo e ngrohtë. Anestezia mund të zvogëlojë aftësinë natyrore të trupit tuaj për të rregulluar temperaturën e tij. Pasja e një epidurali hap enët e gjakut në lëkurën tuaj, duke rritur rrjedhën e gjakut që rezulton në humbjen e nxehtësisë, duke shkaktuar një rënie të vogël të temperaturës së trupit tuaj.

Në përgjithësi, të dridhurat nuk mund t’ju dëmtojnë, prandaj përpiquni të mos i luftoni ato. Është e mundur që tendosja për të zvogëluar dridhjet që vijnë pas një operacioni cezarian mund të çojë në të vërtetë në disa probleme në vendin e prerjes.

Por ka mënyra të sigurta për të ndihmuar ose parandaluar dridhjen pas lindjes.

Nëse dridheni pasi të keni lindur fëmijën tuaj, zakonisht do t’ju japin batanije të ngrohta për të ndihmuar muskujt tuaj të relaksohen dhe të zvogëlojnë dridhjet.

Është mirë të mbani mend se lëkundja pas lindjes mund të mos ju ndodhë.

Pra, shumë faktorë kontribuojnë në lëkundjen pas lindjes. Dhe vetëm sepse keni përjetuar drithërimë në lindjet e kaluara, nuk do të thotë se do të dridheni në të ardhmen.

Së fundmi, dridhja është zakonisht normale, por nëse shqetësoheni, mos hezitoni kurrë të pyesni mjekun tuaj – veçanërisht nëse ndodh në ditët pas lindjes. Nëse keni të dridhura siç keni kur jeni me grip në ditët pas lindjes, mund të keni ethe, dhe kjo mund të tregojë një infeksion dhe duhet të njoftoni menjëherë mjekun.

Lexo edhe: Si është periudha pas lindjes me një fëmijë më të madh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Tonifikimi i barkut pas lindjes,...

Bark i varur, i qullët, muskuj të dobët dhe madje rreziku i shfaqjes së një hernie. Këto janë pasojat e diastazës së barkut në shtatzani, heqjes së dy brezave muskulë...

“Ky lëmsh që kam në...

Kur afron koha e perëndimit të diellit, një lëmsh më formohet në fyt sepse nuk e di se çfarë do të sjellë nata. Vajza qan pa pushim, ndërsa unë përpiqem...

Nënat e reja: Mungesa e...

Ka disa teori, sipas të cilave eksperienca e shtatzansië dhe kujdesi për beben e sjellë në jetë, shkaktojnë plakje të parakohshme të nënave. Mungesa e gjumit është një gjendje që...

Mëmësia është të duash të...

"Disa ditë dhe netë ende ndihesh kaq bosh. Sikur ajo që unë ke qenë më parë nuk ekziston. Jeta që ke pasur është zhdukur. Dhe gjithçka që formonte dikur identitetin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X