Mos prisni që fëmijët të kenë etje, ja sa shpesh duhet t’u ofroni ujë

Nga mosha 4 deri në 10 vjeç çdo fëmijë duhet të pijë një litër e 100 ml ujë në ditë, të cilat bëhen një litër e gjysëm – dy në adoleshencë.
0 1

Shumë vende aktualisht janë goditur nga një valë e jashtëzakonshme e nxehtësisë. Dhe paralajmërimet për popullatën shumëfishohen për të shmangur sëmundjet që shkaktojnë. Të moshuarit dhe fëmijët janë veçanërisht në rrezik. Për këtë arsye, fëmijët duhet të pijnë ujë shpesh. Trupi i tyre, në fakt, përbëhet nga 75% ujë, i cili shpërndahet në përqindje të ndryshme në organe të ndryshme dhe kryen funksione të shumta: rregullon temperaturën, eliminon toksinat, ndihmon trupin të absorbojë lëndët ushqyese, transformon ushqimin në energji, transporton oksigjen dhe lëndë ushqyese në qeliza, siguron një furnizim adekuat të kripërave minerale.

Mekanizmat e etjes

Ka mekanizma që rregullojnë etjen: trupi ka një sistem të vetëkontrollit të etjes që ka njësinë e kontrollit në hipotalamus, një gjëndër e trurit. Fëmija i vogël, megjithatë, nuk ka një sistem të vetë-rregullimit efektiv dhe për këtë arsye është e rëndësishme t’i ofrosh atij shumë për të pirë, edhe nëse ai nuk kërkon spontanisht.

Shumë variabla

Sasia e ujit të marrë varet nga mosha, dieta, faktorë të jashtëm si sëmundjet, aktiviteti fizik dhe temperatura mjedisore. Në përgjithësi fëmijët, edhe nëse nuk kanë etje, duhet të pijnë më shumë në situata të nxehtësisë së tepërt, në verë ose në rast temperaturë, kur kryejnë një aktivitet fizik që përfshin humbjen e shumë lëngjeve: është e nevojshme t’i inkurajojmë ata të pinë para, gjatë dhe pas. Nuk keni nevojë për kripëra minerale dhe pije me sheqer: ujë i thjeshtë, në temperaturë dhome, dhe një dietë e shëndetshme, e pasur me fruta dhe perime, është e mjaftueshme.

Si t’i tërheq fëmijët për të pirë ujë

Prindërit duhet të zbatojnë një sërë masash për të inkurajuar fëmijët që të pijnë shpesh: nga përdorimi i syzeve me ngjyra në transformimin e pijes në lojë, deri në mësimin e fëmijën që të shërbejë vetë. Dhe për të gjithë: prindërit dhe mësuesit, është i rëndësishëm angazhimi për të vendosur një shembull të mirë duke pirë shpesh gjatë ditës ose duke marrë një shishe me ujë kurdo që të largoheni!

A e dini se?

Nga mosha 4 deri në 10 vjeç çdo fëmijë duhet të pijë një litër e 100 ml ujë në ditë, të cilat bëhen një litër e gjysëm – dy në adoleshencë.

Lexo edhe: Fëmijët duhet të pijnë shumë ujë sidomos në këto situata


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X