Mos përdorni smartfonin gjatë pushimit në punë, ja arsyeja

0 0

Nëse gjatë pushimit në punë ju jeni një nga ata njerëzit që menjëherë vendosin dorën tek smartfoni, duhet ta dini se kjo nuk është një ide e mirë. Përdorimi i telefonit celular e ndalon trurin që të “rimbushë bateritë”, duke sjellë si pasojë që të rikthehemi përsëri në punë ende të lodhur. Kështu thotë studimi i bërë nga Universiteti Rutgers i botuar nga Journal of Addiction Addiction.

Studimi tek studentët

Studiuesit u kërkuan 414 studentëve të zgjidhnin një seri prej 20 pjesësh misterioze. Në mes të stërvitjes, disa bënë pushim dhe u lejuan që të përdornin telefonin celular, ndërsa të tjerët kishin vetëm letër ose kompjuter, ndërsa grupi i tretë nuk bëri pushim. Pjesëmarrësit që përdorën smartfon, pas pushimit, morën 19% më shumë kohë për të zgjidhur ushtrimet, duke gjetur 22% më pak fjalë, një performancë vetëm pak më e mirë se ata që nuk kishin pasur shansin të bënin një pushim.

Rritni nivelin e shpërqendrimit

Sipas Terri Kurzberg, një nga autorët e hulumtimit, veprimi i përdorimit të smartfonit gjatë bërjes së diçkaje tjetër tani është bërë shumë e zakonshme, por kjo sjellje mund të kushtojë shtrenjtë, pasi shkakton nivele të larta shpërqendrimi që e bëjnë të vështirë rikthimin e vëmendjes për atë që po bënit më parë.

Lexo edhe: Nënat që kthehen menjëherë në punë pas lindjes dëmtojnë shëndetin mendor të fëmijës


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Festat zyrtare 2020

Cilat janë festat zyrtare për vitin 2020? Duke përfshirë ditët pushim për festën e Vitit të Ri, ditët e festave fetare, por edhe ditët e tjera kombëtare të shënuara pushim...

Puna e tepërt rrit rrezikun...

Për të zbuluar lidhjen e rrezikshme midis punës dhe goditjes në tru është një studim i Universitetit Angers në Institutin Kombëtar Francez të Shëndetit dhe Kërkimit Mjekësor, i cili tregoi...

A ju bullon shefi në...

Një studim i ri i Universitetit Shtetëror Portland ka zbuluar se siguria për punonjësit mund të komprometohet kur trajtohet në mënyra që dobësojnë lidhjet e tij brenda një grupi pune....

Arsyet pse duhet të shkoni...

Avantazhet e lëvizjes me biçikletë në krahasim me një makinë dihen se janë të pafundme. Këtë e vënë në dukje shumë mjekë, por kur bëhet fjalë për ta praktikuar, jo...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X