Mos e lër djalin të qajë si vajzë, komenti që irritoi nënën

Nje nene tregon sesi i lejon femijet e saj te qajne dhe shprehin ndjenjat ne menyre qe te rriten me vetebesim e dashuri per veten. Per kete aryse ajo eshte irrituar kur nje komentuese ne rrjetet sociale e ka kritikuar perse e le djalin te qaje si vajze.
0 0

Komenti në postimin e nënës

“Urime për arritjet tuaja, por duket sikur fëmijët e tu janë shumë të mëdhenj për të qarë si vajza të vogla. Një djalë duhet të mësohet se si të jetë i fortë në këtë moshë”.

Dikush bëri këtë koment në instagramin tim kur ndava një psotim se si Jax e humbi toruan ndërsa priste në makinë për t’u ulur në sexholinon e tij.

A po ju vlon gjaku? Sepse mua sigurisht që po, ka shumë probleme me këtë deklaratë.

Unë po i rris djemtë (dhe vajzën) duke i mësuar që të ndiejnë edhe anën jo fort të gëzueshme të ndjenjave të tyre, të jenë emocionalë dhe të shprehin veten! Unë mendoj se lejimi i fëmijëve tuaj për të shprehur veten është një nga gjërat më të fuqishme që mund të bëni për ta. Lërini të ndiejnë dhe  kujtojini se jeni këtu për ta kur të qetësohen.

Ndjenjat e djalit

Në rastin tim, kjo do të thoshte se duhej të prisja dhjetë minuta, ndërsa djali im po shkelmonte dhe bërtiste në makinë, para se të flisnim për sjelljen e tij dhe pse ishte i mërzitur. Ky ishte një zemërim i madh, por këto janë momente të tilla të mësimnxënies për të gjithë.

Mësimi i fëmijëve tuaj për të pasur emocione është pikërisht gjëja që i bën ata të fortë! Kjo i ndihmon ata të bëhen njerëz të jashtëzakonshëm që mund të artikulojnë dhe të shprehin veten e tyre dhe i lejon ata të qajnë, qeshin, ndiejnë. Është shumë e rëndësishme për djemtë të kuptojnë se forca nuk gjendet vetëm në faktin se sa pesha mund të ngrejnë ose sa të mëdhenj janë bicepsat e tyre!

Djemtë e mi kanë ndjenja të fuqishme. Ata kanë zë të lartë, janë të vetëdijshëm, dhe është e kuptueshme kur nuk janë të lumtur. Sidoqoftë, ata duhet të jenë në gjendje të ndjejnë dhe t’i lejojnë ndjenjat e tyre ashtu si ne si të rriturit dhe është detyra jonë, si prindër, t’u mësojmë fëmijëve tanë se atyre u lejohet të ndiejnë, të dhe qajnë dhe se ka kaq shumë forcë në gjithë këtë! Kjo u ndërton karakterin dhe i mëson ata se si të trajtojnë emocionet e tyre dhe të kuptojnë ndjenjat.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X