Mjeti më efektiv për një bark të sheshtë

0 1

 

Vrap në park dhe stërvitje në palestër. Dhe ende not në pishinë dhe ecje në ambient të gjelbër ose stërvitje me biçikletë. Ajo që ka rëndësi është lëvizja. Sepse sipas studiuesve të Qendrës Mjekësore Jugperëndimore të Universitetit të Teksasit, nuk ka dietë që jep më shumë rezultat se ushtrimi, aktivitetit fizik për të patur një bark të sheshtë dhe për të mposhtur yndyrën e fshehur, të akumuluar në stomak, madje më shumë se trajtimet farmakologjike, zakonisht të përdorura për të humbur peshë dhe madje edhe kirurgjia.

Yndyra

Ne duhet të fillojmë nga supozimi se ka lloje të ndryshme të indit dhjamor në bark: visceral dhe nën lëkurë. Dhjami i brendshëm, i ekzaminuar në këtë hulumtim, është pjesë e indit dhjamor të koncentruar brenda në zgavrën e barkut dhe shpërndahet midis organeve të brendshme dhe ndryshon nga ajo nën lëkurë, e cila është e përqendruar vetëm në shtresën nën lëkurë. Sipas hulumtimit të mëparshëm, yndyra viscerale do të ishte më e dëmshme: një studim i Universitetit të Miçiganit, i botuar në vitin 2017, ka treguar se është përgjegjësi kryesor për prodhimin e faktorit 2 të rritjes së fibroblastit, një proteinë e aftë për transformimin e qelizave normale në qelizat e kancerit.

Sporti dhe ilaçet

Megjithëse mund të duket mjaft e qartë se aktiviteti fizik ju ndihmon të humbni peshën, pak kërkime kanë përqendruar deri më tani vëmendjen në atë që ishte strategjia më e mirë për të pasur një bark të sheshtë. Për të kuptuar këtë, studiuesit shqyrtuan rreth 2.500 studime, duke krahasuar dy lloje të ndryshme të ndërhyrjeve për të humbur peshë: njëra ishte përqendruar në ndryshimin e stilit të jetesës, duke futur më shumë aktivitet fizik dhe tjetra në bazë të trajtimeve farmakologjike, zakonisht të përdorura për humbjen e peshës të miratuar nga US Food and Drug Administration (FDA). Rezultatet e studimit treguan se si stërvitja fizike ashtu edhe trajtimi farmakologjik shkaktojnë zvogëlim të yndyrës viscerale. Por reduktimet e vëzhguara ishin më të rëndësishme për çdo kile peshë të përgjithshme të trupit të humbur me aktivitet fizik.

Më shumë lëvizje, më pak centimetra

Për shembull, siç thonë studiuesit, do të kërkohej një humbje peshe prej rreth 18 kg me një trajtim farmakologjik në krahasim me rreth 14 kg të humbur me stërvitjen për të arritur një ulje në katror të 3 cm të yndyrës viscerale. Kur studimet, në fakt, përdorin peshën ose indeksin e masës trupore si parametra, nuk është e mundur të përcaktohet nëse ndërhyrjet zvogëlojnë yndyrën në çdo pjesë të trupit ose thjesht në afërsi të sipërfaqes.

Lexo edhe: Bark i sheshte pas lindjes? 3 hapat qe duhet te ndiqni

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X