Mjekimi i kerthizes

0 0

Pas lindjes femijes i mbetet edhe nje pjese e vogel e kordonit umbelikal. Cili eshte kujdesi i nevojshem?

Duke qene prind i nje femije te porsalindur, ju doni te dini gjithcka per kujdesin ndaj kerthizes. Gjate 9 muajve ky kordon ju ka lidhur me beben tuaj dhe nepermjet tij ai eshte ushqyer. Duke u thare kerthiza do te marre ngjyre kafe, do te forcohet dhe pas 2-3 javesh do te bjere. Do t’ju japim disa keshilla per tu kujdesur per kerthizen e bebit tuaj: si t’ia beni qe ajo te mbyllet, te thahet dhe te bjere pa ndonje rrezik.

Materialet e nevojshme jane:

-Garze sterile
-Alkool etilik 70 grade

Si ta mjekojme kerthizen:

Vendosni nje carcaf te vogel dhe te paster ne vendin ku zakonisht nderroni beben dhe shtrijeni mbi te. Pasi i keni hequr rrobat dhe bebelinen, i hiqni gjithashtu me kujdes garzen e meparshme qe ndodhet ne kerthize. Merrni pak nga garza e paster dhe lyejeni me alkool. Me kujdes kalojeni rrotull kapeses se kerthizes. Pasi keni mbaruar se pastruari vendosni nje tjeter cope te vogel  garze rrotull kapeses dhe vendosni bebelinen, por me kujdes mos e mbuloni kerthizen. Nese ju e leni jashte saj atehere ajo do te thahet dhe do te bjere me shpejt. Keshillohet qe gjate kohes qe bebes nuk i ka rene kerthiza nuk duhet bere banje, por ne ne baze te eksperiences vetjake ju pohojme se ju mund ta beni banje beben edhe ndersa kerthiza nuk ka rene, por duhet te beni kujdes mos e lagni.

Lexoni edhe: Rendesia e kordonit ombelikal edhe pas lindjes se femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X