loading

Mjekët nuk u dhanë shpresa, bebi lind i shëndetshëm në javën e 23-te

0 0

Ellonn Smartt, lind në javën e 23-të

Historia e Ellonn Smartt, një vajzë njëzet e pesë vjeçare që lindi fëmijën e saj të dytë në javën 23-të, bëri xhiron e botës. Asaj i plasën ujërat papritur dhe bëri ndërhyrje cezariane të menjëhershme. Gjithçka shkoi më mirë se ç’pritej.

Mjekët: Foshnja kishte rrezik të vdiste

Mjekët kishin dhënë shumë pak shpresë për mbijetesë për foshnjën. Ata i thanë çiftit, sipas të gjitha gjasave, fëmija do të vdiste:

“Kur më thanë që nuk mund t’ja dilte, zemra ime u thye”, – tha nëna e re.

Por përkundrazi, fëmija erdhi në jetë, duke peshuar vetëm 368.5 gramë. Tani fëmija po lufton mes jetës dhe vdekjes për të mbijetuar, por gruaja është e sigurt që do të jetojë.

Ja se çfarë rrezikon fëmija

Ekspertët kanë treguar se, në shumicën e rasteve, fëmijët e lindur në këto rrethana kanë rrezik të paraqesin një përdorim jo korrekt të gjymtyrëve, përveç vështirësive në frymëmarrje.

E megjithatë, Jadeni i vogël ishte i jashtëzakonshëm: mjekët në të vërtetë thanë që foshnja doli nga barku “duke tundur krahun dhe duke marrë frymë lehtësisht”, dhe kurrë nuk kishin parë diçka të tillë më parë.

Tani, shpresa është se fëmija mund të mbijetojë. Fëmija monitorohetnë një inkubator dhe prindërit janë afër tij çdo ditë.

Lexo edhe: Mjekët i thanë të abortonte, nëna vendos të operojë foshnjën brenda barkut

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

Shtatzania përveçse është një nga periudhat më magjike dhe më të rëndësishme të jetës së një gruaje, ajo është edhë një nga fazat ku përkushtimi, ndërgjegjësimi dhe qetësia duhet të...

Ishemia në shtatzani, rastet kur...

Gjatë nëntë muajve të shtatzanisë, rreziku i goditjes në tru rritet. Të rralla, por serioze Sipas të dhënave nga Shoqata Amerikane e Zemrës, incidenca e goditjes ishemike dhe hemorragjike është...

Artikull i Sponsorizuar| Çfarë ofron...

Është shumë i besueshëm, testi më cilësor i cili përcakton parregullsitë kromozomale tek fetusi. Është plotësisht i sigurt, sepse për realizimin e testit nevojitet vetëm gjaku i marrë nga vena...

Pro dhe kundër epiduralit, ç’mendojnë...

Duke qenë mjeti "mrekullibërës" që premton të favorizojë një kontroll më të mirë të dhimbjes dhe mundëson që gruaja njëkohësisht të ndiejë kontraksionin, epidurali nga shumë gra por edhe mjekë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X