Mjekësia rigjeneruese, shpresë për trajtimin e infertilitetit

0 0

Problemet e fertilitetit fatkeqësisht janë gjithnjë e më të përhapura. Ekzistojnë opsione të ndryshme trajtimi, si p.sh. riprodhimi me ndihmën mjekësore, por qëllimi i shkencës sot ka një synim ambicioz: të kërkojë zgjidhje për infertilitetin e një gruaje, në mënyrë që çifti të ketë një fëmijë nëse dëshiron në mënyrë natyrale.

Kufijtë e rinj të mjekësisë rigjeneruese

Ka shpresa të mira, për shembull, në mjekësinë rigjeneruese, një degë e mjekësisë që synon të riparojë indet e dëmtuara duke mos i hequr ato, siç ndodh me kirurgjinë tradicionale, por duke stimuluar rigjenerimin e vetë indit.

Ndër zgjidhjet e mundshme për infertilitetin, studiuesit po fokusohen në nxitjen e shtatzënisë me mikroinjeksione të plazmës së koncentruar, të marra nga gjaku i vetë gruas, së bashku me qelizat staminale. Kjo zgjidhje nxit trashjen e endometriumit, indit që mbulon mitrën nga brenda dhe është i pasur me enë gjaku. Një endometrium më i fortë nxit konceptimin.

Përveç luftimit të infertilitetit, kjo teknikë mund të aplikohet edhe në fusha të tjera aplikimi. Për shembull, mund të ndihmojë në zgjidhjen e sëmundjeve të shkaktuara nga sindroma urogjenitale, tipike e menopauzës.

Shumë fusha të aplikimit të qelizave staminale

Qelizat staminale mund të përdoren edhe për aplikime të tjera në fushën e shëndetit, jo vetëm si zgjidhje për infertilitetin, por edhe për të kontrolluar evolucionin e sëmundjeve të zemrës dhe degjenerative, për të vlerësuar efektivitetin e barnave. Për më tepër, në të ardhmen ato mund të lejojnë zhvillimin e veshjeve të veçanta që do të lejojnë, në rast plage, një shërim më të shpejtë. Në këto inde të veçanta do të jetë e mundur të aplikohen disa sensorë, për të marrë sinjale për temperaturën, pH dhe gjendje të tjera të lëkurës.

Veç kësaj, vetë veshja mund të lëshojë ilaçe të afta për të stimuluar rigjenerimin e indeve dhe procesin e riparimit të plagës. Këto biomateriale mund të përdoren në trajtimin e plagëve, ulcerave kronike tek të moshuarit dhe rasteve të personave me këmbë diabetike. Në fakt ato mund të pasurohen me barna dhe substanca të tjera sipas nevojave të pacientit.

Qelizat staminale janë qeliza të padiferencuara që gjenden në shumë inde (për shembull, në gjakun e kordonit kërthizor) dhe të cilat potencialisht mund të krijojnë lloje të ndryshme të qelizave dhe indeve. Prandaj, ato mund të përdoren për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X