Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet dhe reagimi i trupit te burrat dhe te gratë?

0 0

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali.

Dallimet më të njohura

Ka shumë të dhëna që demonstrojnë ndryshimet në shëndet midis dy gjinive. Për shembull, sëmundjet kardiovaskulare janë më pak të shpeshta tek gratë (3.5% përkundrejt 4.9% të burrave) por më serioze: në 48% të rasteve ato përfaqësojnë shkakun kryesor të vdekjes ndaj 38% të rasteve të vdekjes së burrave. Edhe në prani të diabetit, me të njëjtin kontroll glikemik, rreziku kardiovaskular tek gratë është 44% më i lartë se tek burrat. Gratë janë më të prirura për depresion (2 deri 3 herë më shumë se burrat) dhe ndaj sëmundjeve autoimune dhe endokrine (2 deri 50 më shumë për burrat), por burrat në depresion janë më pak të identifikueshëm dhe bëjnë vetëvrasje në një masë më të madhe.

Kini kujdes për këmbanat e alarmit

Mospërputhjet gjithashtu kanë të bëjnë me simptomat. Për shembull, tek gratë, sulmet në zemër mund të shfaqen thjesht me pak ankth dhe dhimbje shpine, ndërsa te burrat me dhimbje klasike në krah dhe gjoks. Edhe përgjigjja ndaj Covid-19 nuk është e njëjtë në të dy gjinitë: sipas një studimi të botuar në Science, rreziku i vdekjes nga Covid-19 është 1.7 herë më i lartë për meshkujt.

Faktorët e rrezikut

Faktorët e rrezikut gjithashtu kanë një ndikim të ndryshëm në të dy gjinitë. Por pse mundet që e njëjta sëmundje të ketë një ndikim të ndryshëm në të dy gjinitë dhe ndjeshmëria ndaj ndryshimeve të sëmundjeve të ndryshme midis burrave dhe grave? Sigurisht, një rol të rëndësishëm luajnë faktorët e rrezikut, të tilla si pirja e duhanit dhe diabeti: për shembull, gratë duhet të pinë vetëm një të tretën e cigareve të burrave për të pasur të njëjtin rrezik kardiovaskular. Nuk duhet të harrojmë, pra, se biologjia, disa organe dhe funksione (për shembull, sistemi imunitar), anatomia dhe formimi fizik ndryshojnë gjithashtu në varësi të gjinisë.

Çfarë është mjekësia gjinore

Ndryshe nga sa mendohej deri para disa vitesh, mjekësia gjinore nuk është një specialitet më vete. “Është një dimension që përshkon të gjitha specialitetet mjekësore. Nëse flasim për kirurgji, dermatologji, kardiologji, ortopedi, ka dallime gjinore në të gjitha specialitetet. Aq sa sot nuk duam të flasim më për mjekësinë gjinore, por për mjekësinë specifike gjinore: sepse ekziston kirurgji specifike gjinore, kardiologji specifike gjinore, reumatologji specifike gjinore” shpjegoi Giovannella Baggio, specialiste në Mjekësinë e Brendshme dhe Endokrinologjinë, në një fjalim të fundit kushtuar temës. Në dritën e kësaj, sipas ekspertëve, është thelbësore të fillohet të mendohet për kujdesin dhe shqyrtimin e personalizuar, i cili gjithashtu merr parasysh ndryshimet gjinore.

Sipas ekspertëve, është thelbësore që të gjitha specialitetet mjekësore të refuzohen në bazë të dallimeve gjinore dhe që e gjithë bota mjekësore të njohë rëndësinë e mjekësisë gjinore.

Lexo edhe: Gratë më të rrezikuara se burrat për problemet me dhëmbët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Miopia te fëmijët, shtohen rastet...

Miopia tek fëmijët është përkeqësuar kohët e fundit. Pandemia Covid-19 dhe karantinimi kanë pasur, në fakt, pasoja negative edhe në shikimin e të vegjëlve. Të mbyllur në shtëpi, të detyruar...

Çfarë duhet të dijë një...

Nëse jeni shtatzënë osesapo kenilindur dhe e ushqeni me gji fëmijën tuaj,  është e kuptueshme që jeni të shqetësuara për rreziqet e viruset që qarkullojnë, aq më tepër në kohë...

Pamja e thonjve mund të...

Së fundmi janë shtuar rastet e sëmundjeve të thonjve, si të duarve ashtu edhe të këmbëve. Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm, por veçanërisht gjatë shtatzënisë. Praktika të gabuara Arsyeja...

Zbulohet një nga arsyet pse...

Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët sëmuren shumë më pak nga Covid-19 sesa të rriturit: çelësi është në një molekulë të pranishme në traktin respirator, thelbësore që virusi SarsCov2 të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X