Mitet më të përhapura rreth shtatzënisë

0 1

Shumë persona kanë dëgjuar këshilla rreth shtatzënisë apo edhe informacione, të cilat shpeshherë fokusohen në shenja dhe simptoma të ndryshme.   Sidoqoftë, disa informacione veçanërisht nga vetë  profesionistët e shëndetit janë përhapur gjerësisht. Në të shumtën e rasteve mund të pyesni veten nëse një gjë e tillë është  e vërtetë. Artikulli i mëposhtëm tregon për mitet e zakonshme që mund të dëgjoni apo edhe të kërkoni përgjigje.

  • MIt-Ngjizjet me binjakë janë të rralla
  • Mit- Është e mundur të parashikojmë seksin e fëmijës
  • Mit- Ju nuk mund të vraponi, kur jeni shtatzënë
  • Mit- Ju e humbisni peshën e fituar gjatë shtatzënise sapo lindni
  • Mit- Ju ushqeheni për dy
  • Mit- Çdo grua mund ta ushqejë me gji fëmijën e saj, por jo të gjitha kanë qumësht edhe pse mund të lindi
  • Mit-Duhet të ushqehem për dy persona kur jam shtatzënë
  • Mit-Nuk duhet të bëj banjo të nxehtë, ushtrime apo të stërvitem kur jam shtatzënë
  • Mit-Turbullirat ndodhin vetëm në mëngjes

Lexo më shumë: 5 gjërat që nuk duhet të bëni kurrë gjatë shtatzënisë!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X