Misionari zbulon arsyet pse femijet jetime nuk qajne!

0 0

I keni parasysh ato zgjimet e shpeshta gjatë natës për të shkuar pranë fëmijës që qan? Sa herë na ka ndodhur të qëndrojmë zgjuar për shumë net me rradhë si pasojë e kolikave? Po si pasojë e dhimbjeve të veshit? Duket se arsyet që një fëmijë qan, sidomos nëse është i porsalindur janë të shumta. E megjithatë, “Dayna Mager” është përballur me një realitet krejt ndryshe ndërsa ajo ka qënë në një konferencë. Gjithcka që ajo shkruan në lidhje me atë që ka ndodhur është:
“Për mua dhe Matt ishte hera e parë që e linim vajzën tonë Luella vetëm për të shkuar në një konferencë pune. E ndërsa ishim në atë sallë të madhe, një misionar ndau me ne një eksperiencë shumë të trishtë. Gjithcka kishte ndodhur ndërsa ai ishte në një mision në Ugandë ashtu sic kishte qënë edhe dhjetra herë të tjera. Por kësaj rradhe ishte ndryshe, tani i duhej të ecte midis një dhome të mbushur me rreth 100 shtretër brenda secilit ndodhej një bebe e braktisur nga prindërit. Ishte pikërisht në një jetimore! Ajo që e cudiste më shumë ishte fakti që edhe pse ishin rrth 100 të porsalindur zhurma e vetme që dëgjonin veshët e tij ishte qetësia. Brenda tij lindi pyetja “si ka mundësi”? Ishte e dhimbshme të dëgjonte një përgjigje të tillë “ Pasi i sollën këta fëmijë ata qanë për disa orë dhe më pas ata ndaluan së qari, ndaluan pasi e kuptuan se edhe pse kishin shumë kohë që e bënin askush nuk erdhi për t’i qetësuar! Askush nuk erdhi as për 10 minuta, as për 4 orë dhe ndoshta nuk do të vijë kurrë”! Në atë auditor m’u thye zemra, mu thye zemra dhe i premtova vetes se do të shkoja pranë vajzës time në cdo moment që ajo do të ishte duke qarë, edhe nëse do të ishte ora 02:00 e mëngjesit, edhe nëse do të qante si pasojë e një zgënjimi kur të ishte në moshë të madhe, do të isha gjithmonë për të në cdo moment”!
Dyna Mager ka postuar ne rrjetin social facebook foton me vajzen e saj Luella mom-and-baby-in-crib
Fati i disa fëmijëve është vërtet tragjik! Dhe ta mendosh se disa prindër kalojnë vitet e tyre të rinisë nëpër klinika fertilizimi duke u përpjekur të sjellin në jetë një fëmijë! Ndërsa në një anë të botës ndodh kjo përpjekje për t’u bërë prind, në anën tjetër ndodh që disa “prindër” brakstisin fëmijën e tyre dhe vazhdojnë jetën sikur ajo shtatëzani të mos kishte ekzistuar kurrë!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X