Migrena: kur varet nga dhimbja e dhëmbëve

Një studim ndërkombëtar i kryer nga një shkencëtar italian ka treguar që ata që vuajnë nga dhimbjet e dhëmbëve kanë një rrezik prej 50% më të madh për të vuajtur nga migrena.
0 0

Studimi u krye nga Francesco D’Aiuto, drejtor i Njësisë së Periodontologjisë së Kolegjit Universitar të Londrës – Instituti dentar Eastman publikuar në revistën Odontology. Studimi përfshiu 651 individë që vuajnë nga migrena, nga të cilët 393 paraqitën problemin në një formë kronike. U zbulua se 50.2% e individëve me migrenë raportuan se kishin probleme me dhëmbët.

Inflamacioni është sistemik

Lidhja midis migrenës dhe dhimbjes së dhëmbëve ka logjikën e vet. Doktor D’Aiuto gjithmonë shpjegon: “Hipotezat patogjenetike të lidhjes midis migrenës dhe dhëmbeve bazohen në aftësinë e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve për të nxitur inflamacionin sistemik (në lidhje me të gjithë organizmin, pra jo vetëm lokal) dhe mosfunksionimin endotelial (të mureve të enëve të gjakut). Këto dy procese (pezmatimi dhe dëmtimi endotelial) janë të implikuara në fillimin dhe veçanërisht në përkeqësimin e migrenës”.

Përfundimet

“Të dhënat janë ende në fillim- shpjegoi D’Aiuto – por dëshmitë e gjetura tregojnë se pacientët me probleme me dhëmbët kanë të paktën 50% më shumë gjasa që të vuajnë nga migrena sesa individët që bëjnë kontrolle të vazhdueshme. Hulumtimi i grupit tonë i ndjekur nga Yago Leira në bashkëpunim me Universitetin e Santiago de Compostela në Spanjë konfirmojnë këtë lidhje pa marrë parasysh faktorët tipikë të rrezikut të migrenës.

Lexo edhe: Migrena, përse gratë vuajnë më shumë se burrat?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X