MicroRna për të trajtuar kancerin e gjirit

0 0

Shkaqet e kancerit të gjirit ende nuk dihen mirë. Ka disa faktorë që paraqesin rrezik për këtë sëmundje: mosha (shumica e rasteve diagnostikohen mbi moshën 50 vjeç), shtatzania e parë pas moshës 30 vjeç, menstruacionet e para para moshës 12 vjeç, menopauza pas moshës 50 vjeç, historia familjare, mënyra e jetesës. Dhe tani dihet se kjo varet edhe nga mikroRna.

MicroRna nën studim

Kërkimet po përparojnë në mënyrë që kimioterapitë të jenë edhe më efektive në të ardhmen, duke përmirësuar jetëgjatësinë e pacienteve me forma agresive të kancerit të gjirit. Shumë studime janë përqendruar te mikroRna, molekula të vogla Rna që rregullojnë negativisht shprehjen e gjeneve.

Një hulumtim i kryer në Itali

Duke synuar miR-146a dhe miR-146b, dy mikroRNA të rëndësishme për mirëmbajtjen e qelizave burimore të gjirit dhe kancerit, kanceri i gjirit mund të luftohet në mënyrë efektive. Një zbulim, rezultat i kërkimit nga Instituti Italian i Teknologjisë (Iit), Instituti Evropian i Onkologjisë (Ieo) dhe Universiteti Shtetëror i Milanos, i cili mund të çojë, në të ardhmen, në terapi të reja kundër qelizave burimore të kancerit. Studimi, i mbështetur nga Fondacioni Airc, u botua në Journal of biology cell.

I bëjnë tumoret më agresive

Puna është pjesë e studimeve të kryera nga Francesco Nicassio, koordinator i Qendrës për shkencën gjenomike (CGS) të IIT-Instituti Italian i Teknologjisë në Milano. “Qëllimi ynë – shpjegon Nicassio – është të identifikojmë mikroRNA-të e nevojshme për mirëmbajtjen e qelizave burimore të kancerit dhe të cilat mund të përfaqësojnë synime të mundshme terapeutike në kancerin e gjirit”.

Dy mikroRna lehtësojnë rezistencën ndaj ilaçeve

Chiara Tordonato, autore e parë e këtij studimi shton: “Ne kemi identifikuar dy mikroRNA të lidhura ngushtë, miR-146a dhe miR-146b, të pranishme në qelizat burimore të gjirit dhe gjithashtu në qelizat burimore të kancerit të gjirit. Nivelet e këtyre dy mikroRNA-ve priren të jenë shumë të larta në kanceret më agresive të gjirit, të cilat kanë një numër të lartë të qelizave burimore kancerogjene. Ishte e mjaftueshme të shkatërroheshin këto dy mikroRNA në qelizat tumorale të prejardhura nga pacientët për të zvogëluar aftësinë e këtyre qelizave për të formuar tumore të reja “. E gjithçka për të mirën e shëndetit.

Një kuriozitet

Kanceri i gjirit, i cili përmban një numër relativisht të madh të qelizave burimore të kancerit, ka një prognozë shumë më të dobët sesa kanceret që kanë më pak prej tyre. Të jesh në gjendje të synosh këto qeliza, edhe përmes mikroRNA-ve, mund të jetë thelbësore për trajtimin efektiv të sëmundjes.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X