Metoda natyrale për të luftuar inflamacionin kronik

0 0

Duke reduktuar inflamacionin kronik, ju ulni rrezikun e shumë sëmundjeve më të rrezikshme.

Inflamacioni kronik vs akut

Ndryshe nga inflamacioni akut, kur sistemi imunitar i përgjigjet infeksionit ose dëmtimit duke aktivizuar kimikatet inflamatore që luftojnë substancat e huaja, inflamacioni kronik nuk është i dobishëm për trupin.

Shpesh rezulton që nga faktorët e jetesës si stresi dhe dieta e pashëndetshme, inflamacioni kronik ndodh kur sistemi imunitar liron vazhdimisht këto kimikate inflamatore, edhe kur nuk ka pushtues të huaj për të luftuar. Duke punuar për të zvogëluar inflamacionin kronik, mund të jeni në gjendje të mbroheni nga një numër sëmundjesh të lidhura me inflamacion, duke përfshirë:

 • Sëmundjet e zemrës;
 • Kancerin;
 • Goditjen;
 • Diabetin;
 • Sëmundjen e Alzheimerit;
 • Astmën;
 • Sindromën e zorrëve irrituese.

Acidet yndyrore Omega-3

Ruajtja e një diete të lartë me acide yndyrore omega-3 (të disponueshme në mënyrë natyrale në ushqime si vaji i peshkut) dhe të ulët në disa acide yndyrore omega-6 që gjenden në ushqime si mishi i kuq dhe produktet e qumështit, mund të ndihmojnë në inflamacion më të ulët dhe në mbrojtjen kundër sëmundjeve si gjiri i kancerit, artriti reumatoid, sëmundjet e zemrës dhe astmës, sipas një hulumtimi të botuar në vitin 2002.

Erëzat

Hulumtimi paraprak sugjeron që disa erëza mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit. Në një studim të kafshëve të botuar në vitin 2007, shkencëtarët zbuluan se kurkumi (një përbërës i gjetur në shafranin e Indisë) mund të mbizotërojë proteinat pro-inflamatore të quajtura citokina. Ndërsa xhinxheri mund të zvogëlojë inflamacionin në mënyrë më efektive sesa medikamentet anti-inflamatore jo-steroide (si aspirina).

Joga

Njerëzit të cilët rregullisht praktikojnë joga mund të kenë nivele të reduktuara të interleukin-6 (një shenjë e inflamacionit), sipas një studimi të vitit 2010 të 50 grave. Duke analizuar mostrat e gjakut të pjesëmarrëseve, hulumtuesit vunë re se ato që praktikonin joga kishin 41 për qind më më pak interleukin-6 se ato që nuk e praktikonin.

Dieta

Ndjekja e një diete që fokusohet në ushqimet anti-inflamatore konsiderohet gjithashtu e domosdoshme për reduktimin e inflamacionit.

Stili i jetesës

Ndryshimet e shëndetshme në stilin e jetesës duhet të jenë hapi juaj i parë në reduktimin e inflamacionit. Qasjet në vijim mund të kenë efekt në luftimin e inflamacionit:

 • Menaxhimi i stresit;
 • Shmangia e duhanpirjes;
 • Kufizimi i konsumit të alkoolit;
 • Ushtrimi i rregullt fizik;
 • Plotësimi i orarit të gjumit.

Lexo edhe: Sëmundja e inflamacionit të mishrave të dhëmbëve gjatë shtatzënisë: shkaqet, simptomat dhe trajtimi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X