Metoda e re që u vjen në ndihmë çifteve që nuk bëjnë dot fëmijë

0 0

 

Hulumtuesit në Universitetin e Kiotos (Japoni) arritën të marrë oogonin njerëzor, pra qelizat e embrionit femëror, in vitro, duke filluar nga qelizat burimore, dhe sugjerojnë se sistemi i tyre gjithashtu mund të testohet edhe për spermën. Oogoni do të duhet të zhvillohet dhe të demonstrojë aftësi riprodhuese, por nëse kjo teknikë provohet të jetë e sigurt, do të gjejë aplikim në të gjitha rastet e infertilitetit që sot përdorin donacionin e gameve.

Perspektiva interesante

Vetëm qelizat pararendëse të qelizës vezë, të riprogramuara gjenetikisht, janë marrë për momentin, por autorët duhet të sigurohen që të mos prezantojnë ndonjë modifikim që mund të ketë pasoja për shëndetin e ndonjë embrioni. Perspektiva është shumë interesante për mijëra çifte që vuajnë nga infertiliteti dhe nuk kanë më gameta të dobishme për riprodhim.

Më shumë shanse për të pasur një fëmijë

Shumica janë të prekur nga varfëria për shkak të terapive të grave, të cilat kanë shtyrë momentin e konceptimit për të siguruar stabilitet emocional dhe ekonomik, por tashmë ka dritë jeshile edhe për ta.

Nëse teknikat e bazuara në qelizat burimore dëshmojnë të jenë të sigurta nga pikëpamja biologjike, ato do të zbatohen për të gjitha ato raste që sot përdorin dhurimin e gameve. Megjithatë, evolucioni tekniko-shkencor duhet të merret parasysh për të mbrojtur prindërit dhe fëmijët në aplikimin e teknologjive të reja.

Lexo edhe: Michelle Obama tregon veshtiresite per te ngelur shtatzane, perdorimi i metodes in vitro


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X