Metabolizmi nuk ngadalësohet me rritjen, mbetet njësoj deri në të 60-at

0 0

Nuk ka kuptim të fajësoni metabolizmin tuaj nëse prekeni nga mbipesha ose obeziteti në moshë të rritur. Një studim nga John Speakman i Universitetit të Aberdeen që përfshin 6400 individë në 29 vende e largon këtë besim në metabolizmin e njeriut, siç është fakti që metabolizmi rritet gjatë pubertetit dhe shtatzanisë ose zvogëlohet gjatë moshës së mesme, duke çuar në shtim në peshë. Metabolizmi i trupit tonë arrin kulmin në vitin e parë të jetës, mbetet i qëndrueshëm deri në moshën e mesme dhe fillon të bjerë në mënyrë të pashmangshme vetëm pas moshës 60 vjeç.

Nga foshnjat deri në mbi nëntëdhjetë

Ekspertët kanë studiuar një mostër heterogjene (e përbërë nga fëmijë të vegjël edhe vetëm disa ditësh deri në moshën 95 vjeçare) duke marrë parasysh peshën trupore të secilit, duke pasur parasysh se metabolizmi rritet me rritjen e madhësisë së trupit. Është vënë re se që nga lindja deri në vitin e parë të jetës, metabolizmi shkon nga të qenit i njëjtë me atë të nënës, derisa arrin një kulm që është 50% më i madh se ai i të rriturve. Nga ana tjetër, nuk ka ndryshime metabolike midis moshës 20 dhe 60 vjeçare: kjo do të thotë që shtimi i përhapur i peshës gjatë moshës së mesme është për shkak të marrjes së tepërt të kalorive, jo për shkak të ngadalësimit metabolik.

Ngadalësohet pas të 60-ave

Vetëm pas moshës gjashtëdhjetë vjeç ka vërtet një rënie të përhershme të metabolizmit, i cili vit pas viti i bën të moshuarit të kenë një metabolizëm që është 26% më i ulët se në moshën e mesme. Rënia, megjithatë, është shumë e ngadaltë.

Të dhëna të mahnitshme

“Është një panoramë e paparë më parë, plot surpriza – shpjegon Speakman -. Aspekti më befasues është se nuk ka ndryshime metabolike gjatë gjithë jetës së të rriturve, kështu që nëse njerëzit e moshës së mesme e gjejnë veten duke fituar peshë, faji nuk mund t’i atribuohet një ngadalësimi metabolik”. Në vend të kësaj, duhet kërkuar në marrjen e kalorive, pra në dietë dhe në uljen e lëvizjes dhe aktivitetit fizik.

Përkufizimi i metabolizmit

Metabolizmi është një term që përdoret për të përshkruar të gjitha reaksionet kimike në ruajtjen e gjendjes së gjallë të qelizave dhe organizmit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Konsumi i frutave ju mbron...

Dy racione frutash në ditë mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 me 36%, një sëmundje që prek afërsisht 451 milionë njerëz në mbarë botën dhe...

Adoleshentët hanë shumë më keq...

Dietat e adoleshentëve u përkeqësuan gjatë kësaj periudhe të gjatë pandemike. Kjo është ajo që del nga rezultatet e sondazhit "Adoleshentët një vit më vonë" të kryer nga Shoqata e...

Këshilla për të menaxhuar fëmijët...

Nuk janë të paktë fëmijët që, njëherë para ngrënies, fillojnë të bëjnë naze në tryezë. Ata kthejnë kokën, shtrëngojnë buzët për të refuzuar ushqimin, shpesh ngrihen nga karriget e tyre...

18 ide për vakte të...

Koha e vakteve të ndërmjetme është shumë e rëndësishme për të vegjlit, sepse u ofron atyre mbështetje thelbësore energjetike midis mëngjesit dhe drekës ose mes drekës dhe darkës. Fëmijët shpenzojnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X