Merluc ne avull me domate te vogla dhe ullinj jeshil

0 0

Kjo eshte nje pjate e pasur me vitamina dhe antioksidante. Merluci eshte i pasur me potas dhe fosfor ndersa domatet e vogla jane antioksidante si dhe burim vitamine C. Ullinjte pervec vitaminave i japin merlucit nje shije te vecante. Pjekja ne avull pervec benefiteve qe sjell ne organizem mundeson qe te gjithe perberesit te ruajne shijen dhe vlerat e tyre.
Perberesit
– Domate te vogla (ciliegini) 250 gr
– Ullinj jeshile 200 gr
– 3 cope merluc nga 200 gr secila
– 5 gr piper i zi i bluar
– 8 dege trumez
– Piper i bardhe jo i bluar ne sasine e deshiruar
– 1 lekure limoni
Pergatitja
Pasi e keni pastruar merlucin mire e prisni ne copa mesatare. Ne nje tenxhere me uje hidhni deget e trumzes, lekuren e limonit dhe piperin e bardhe. Pasi uji ka zjere mire vendosni mbi tenxhere nje kullojese makaronash prej alumini dhe e lini te nxehet mire. Pasi kullojesja e makaronave eshte nxehur vendosni mbi te copat e merlucit, domatet e vogla dhe ullinjte duke i rregulluar me kripe dhe piper sipas deshires. I mbuloni me kapak dhe i lini ne zjarr derisa merluci te behet i mardhe dhe i bute. Servireni menjehere.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X