X

Kryesore

Meningjiti mund të shkaktojë vdekje, mënyra e vetme për ta parandaluar

Meningjiti mund të parandalohet vetëm me anë të vaksinës. Kjo është konfirmuar nga drejtori i spitalit të sëmundjeve infektive në Napoli. Sëmundja, edhe pse e rrallë, mund të ketë rezultate fatale, por mund të parandalohet me anë të vaksinimit.

Vaksina është e sigurt

Ekspertët, në të vërtetë, rekomandojnë vaksinën e meningjitit, pasi ajo është i vetmi ilaç sot që mund të parandalojë infeksionin. Për më tepër, vaksinimi është ndër më të sigurtat dhe me efektet më të pakta anësore. Në Britani, për shembull, ku sëmundja ka rezultuar në një numër shumë të lartë të vdekjeve, numri i infeksioneve është zvogëluar në sajë të fushatave të vaksinimit.

Nga se shkaktohet

Patogjene të ndryshme duke përfshirë baktere të tilla si Haemophilus i llojit B, sëmundje meningokokut dhe pneumonisë, kërpudhat dhe viruset, dy të fundit shkaktojnë infeksionet më të shpeshta, por më pak të rrezikshme.

Në fillim meningjiti ngatërrohet me gripin

Meningjiti shkakton inflamacion të meningjeve, membranave që mbështjellin trurin dhe palcën kurrizore. Në fillim manifestohet me simptoma të ngjashme me gripin, dmth temperaturë të lartë dhe dhimbje koke. Tek të rriturit simptomat e infeksionit tipike janë qafë e ngurtë, të vjella, ndjeshmëri ndaj dritës, gjendje ndryshuar e ndërgjegjes dhe konfiskimet, ndërsa te fëmijët mbizotëron nervozizmi, humbje e oreksit, temperaturë e paqëndrueshme, marramendje dhe mungesa e reagimit ndaj stimujve. Diagnoza e vonuar mund të shkaktojë dëmtim të trurit, amputim të gjymtyrëve, humbje të dëgjimit dhe, në rastin më të keq, vdekjen.

Veprimi i shpejtë i meningjitit

Kursi klinik i meningjitit bakterial është aq i shpejtë saqë mund të çojë në vdekje në një kohë të shkurtër.

Lexo edhe: Meningjiti, cfare eshte, shkaktaret dhe simptomat

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Nje guide e pergjithshme
acid folik, acid folik ne shtazani
Acidi folik i dobishëm jo vetëm në shtatzani

Acidi folik nuk është i mirë vetëm për shtatzëninë. Në të vërtetë, marrja korrekte e tij parandalon sëmundje të shumta....

Close