loading

Meningjiti mund të shkaktojë vdekje, mënyra e vetme për ta parandaluar

0 0

Meningjiti mund të parandalohet vetëm me anë të vaksinës. Kjo është konfirmuar nga drejtori i spitalit të sëmundjeve infektive në Napoli. Sëmundja, edhe pse e rrallë, mund të ketë rezultate fatale, por mund të parandalohet me anë të vaksinimit.

Vaksina është e sigurt

Ekspertët, në të vërtetë, rekomandojnë vaksinën e meningjitit, pasi ajo është i vetmi ilaç sot që mund të parandalojë infeksionin. Për më tepër, vaksinimi është ndër më të sigurtat dhe me efektet më të pakta anësore. Në Britani, për shembull, ku sëmundja ka rezultuar në një numër shumë të lartë të vdekjeve, numri i infeksioneve është zvogëluar në sajë të fushatave të vaksinimit.

Nga se shkaktohet

Patogjene të ndryshme duke përfshirë baktere të tilla si Haemophilus i llojit B, sëmundje meningokokut dhe pneumonisë, kërpudhat dhe viruset, dy të fundit shkaktojnë infeksionet më të shpeshta, por më pak të rrezikshme.

Në fillim meningjiti ngatërrohet me gripin

Meningjiti shkakton inflamacion të meningjeve, membranave që mbështjellin trurin dhe palcën kurrizore. Në fillim manifestohet me simptoma të ngjashme me gripin, dmth temperaturë të lartë dhe dhimbje koke. Tek të rriturit simptomat e infeksionit tipike janë qafë e ngurtë, të vjella, ndjeshmëri ndaj dritës, gjendje ndryshuar e ndërgjegjes dhe konfiskimet, ndërsa te fëmijët mbizotëron nervozizmi, humbje e oreksit, temperaturë e paqëndrueshme, marramendje dhe mungesa e reagimit ndaj stimujve. Diagnoza e vonuar mund të shkaktojë dëmtim të trurit, amputim të gjymtyrëve, humbje të dëgjimit dhe, në rastin më të keq, vdekjen.

Veprimi i shpejtë i meningjitit

Kursi klinik i meningjitit bakterial është aq i shpejtë saqë mund të çojë në vdekje në një kohë të shkurtër.

Lexo edhe: Meningjiti, cfare eshte, shkaktaret dhe simptomat

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sheqer për fëmijët? Aspak deri...

Kjo është sjellë edhe njëherë në vëmendje nga Shoqata Amerikane e Zemrës në udhëzimet e saj për sasitë e sheqerit të konsumuar nga fëmijët: nuk duhet të ketë sheqer para...

Pediatrit tregojnë pesë rregullat që...

Sipas ekspertëve, shkaqet që shkaktojnë komplikime kardiologjike janë të rrënjosura në vitet e para të jetës dhe për këtë arsye grupi i Studimit të Rrezikut të Problemeve të Zemrës në...

OBSH: Ndaloni sheqerin e shtuar...

Analiza e mijëra produkteve për foshnja në Evropë, të tilla si lëngjet apo karamelet, zbuluan nivele të larta të sheqerit tek të gjitha produktet. Kjo mund të shkaktojë që dhëmbët...

Johnson’s Bedtime Calming Shampo 

Johnson's Bedtime Calming Shampo  Ndihmon në qetësimin e foshnjes në çastet para se të flejë gjumë. Ofron butësi, jo acarim madje edhe në çastet kur shkuma e shampos prek sytë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X