Mendimet e nje adoleshenti

0 0

Tani jemi prindër, nuk jemi më adoleshentë. Ato vite kanë kohë që kanë kaluar, e megjithatë jo të gjithë i kemi në kujtesë mendimet e një adoleshenti.

Cilat janë mendimet dhe veprimet e një fëmije adoleshent?

  1. Mendoni se adoleshentët i shqetëson diçka tjetër përveç veshjeve, mësimeve, të shkuarit në kinema, të biseduarit me shoqen/ shokun më të mirë?
  2. Adoleshentët nuk mund të bisedojnë me ju në lidhje me muzikën, modën dhe gjithçka tjetër që ju mendoni se mund të zhvilloninj bisedë. Gjatë ose në fund të saj ka shumë mundësi që ju të mos jeni aspak në “modë”.
  3. Dhoma e një adoleshenti mund të jetë e mbushur me fotografi këngëtarësh së muzikës rock, aktorësh, si edhe trailerash nga filmat më të fundit.
  4. Mendojnë se dinë gjithç Rrallëherë janë ata që gabojnë, ndërsa ju gjithmonë!
  5. Ata dinë të reflektojnë gëzimin e tyre. Dhe nëse ka diçka që i gëzon shpesh nuk marrin aprovimin e dikujt për ta bërë ose jo/
  6. Janë shumë pak të organizuar. Është e vështirë të gjesh një 18-vjeçar/e të organizuar, apo që di të mbajë përgjegjësitë, të cilat sipas tyre ju takojnë juve.
  7. Kanë shumë pak dëshirë të lexojnë. Ata parapëlqejnë të përdorin më tepër rrjetet sociale.
  8. Kanë nevojë për ndihmë. Edhe pse në shumë moment këtë e fshehin, ata mund të kenë vështirësi edhe në gjetjen e veshjeve të tyre brenda një dhomë të sapo sistemuar.
  9. Nuk parapëlqejnë gjërat që zgjatin shumë. Përfshirë këtu lojërat, bisedat, takimet me vajzat etj.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X