Mëmësia është të duash të heqësh dorë, e në atë moment të gjesh forcën të ringrihesh më e fortë

0 0

“Disa ditë dhe netë ende ndihesh kaq bosh. Sikur ajo që unë ke qenë më parë nuk ekziston. Jeta që ke pasur është zhdukur. Dhe gjithçka që formonte dikur identitetin tënd ka ndryshuar plotësisht.

Ti zbulon se kush janë miqtë e tu të vërtetë. Ata shfaqen, edhe pse jo gjithmonë.⁠

Marrëdhënia juaj është vënë në provë më shumë se kurrë, pasi secili merr role të reja. Por ju prapë zgjidhni njëri-tjetrin në fund të çdo dite.⁠

Trupi yt i ri është ende duke u shëruar dhe ende ndihet paksa i huaj. Por, mënyra sesi ky trup mbajti për nëntë muaj foshnjën tënde, si u përshatt për ta rritur, të bën ta respektosh më shumë se sa ta kritikosh.⁠

Dhe identiteti yt i ri është nganjëherë titulli më fuqizues, dhe nganjëherë ai me të cilin nuk do të identifikohesh.

Unë e bëra këtë fotografi dje në mëngjes. Pas një nate të vështirë që kisha kaluar dhe në mes të një mëngjesi të ashpër. Isha në pikën time të thyerjes, duke qarë ndërsa po ushqeja me gji fëmijën dhe i dërgoja mesazh bashkëshortit duke I thënë nuk mund ta bëj këtë, sepse në atë moment vërtet nuk doja.⁠

Megjithatë, pashë këtë fotografi pasi e bëra dhe lexova “Mami” të shkruar në bluzën time. Atëherë mu kujtua që jo vetëm mund ta bëj, por unë po e bëj dhe jam e vetmja që mund ta bëj më së miri për fmëijën tim. Dhe do të vazhdoj ta bëj.

Kjo i jep forcë një nëne dhe pikërisht në momentin kur është gati të heq dorë, nuk e bën dhe ngrihet me më shumë forcë se më parë.⁠

Zbrazëtia, provat, humbjet dhe ndryshimet, të gjitha përbëjnë një identitet të ri të fortë, të pamëshirshëm dhe të fuqishëm: Nënë!”


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Tonifikimi i barkut pas lindjes,...

Bark i varur, i qullët, muskuj të dobët dhe madje rreziku i shfaqjes së një hernie. Këto janë pasojat e diastazës së barkut në shtatzani, heqjes së dy brezave muskulë...

“Ky lëmsh që kam në...

Kur afron koha e perëndimit të diellit, një lëmsh më formohet në fyt sepse nuk e di se çfarë do të sjellë nata. Vajza qan pa pushim, ndërsa unë përpiqem...

Nënat e reja: Mungesa e...

Ka disa teori, sipas të cilave eksperienca e shtatzansië dhe kujdesi për beben e sjellë në jetë, shkaktojnë plakje të parakohshme të nënave. Mungesa e gjumit është një gjendje që...

Fakti që jam e sinqertë...

"Tani për tani ne jetojmë në një kohë kur nëse flisni për ndonjë vështirësi rreth mëmësisë, konsiderohet sikur  ju 'ankoheni' ose jeni mosmirënjohëse. Në anën tjetër nëse ndani të gjitha...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X