Melomakarona te lehta dhe te shijshme

0 0

Melomakarona jane ëmbëlsira tradicionale greke qe amvisat pergatisin per festen e Krishtlindjes. Ju kemi sjelle receten më te lehte (light), me shume vlera ushqyese dhe pa humbur shijen.

Përbërësit ( per brumin)

 • 1 filxhan vaj ulliri;
 • 2 luge gjelle gjalpë ose vitam light;
 • 1/2 filxhan sheqer i paperpunuar;
 • 2 luge gjelle mjalte;
 • 2-3 portokalle, lekuren e grire ne rende dhe lëngun;
 • 1/2 gotë konjak;
 • 6-7 gota miell;
 • 2 luge gjelle kanellë dhe 1 lugë karafil pluhur;
 • 1 luge e vogel sode;
 • 2 luge gjelle bakin powder;
 • 5 luge gjelle arra per brumin dhe 5 luge gjelle për garniturë.
Për shurupin
 • 3 gota mjalte;
 • 2 gota ujë;
 • 1/2 filxhan sheqer i paperpunuar;
 • 1 portokall;
 • 2 shkop kanelle;
 • 1 luge karafil kokerr.

Pergatitja

IMG_0162Së pari  pergatisim shurupin, ziejme ujin me sheqerin, me kanellën, me portokallin te prerë në gjysmë dhe karafilat. Sa te marr nje vale e fikim soben dhe shtojme mjaltin dhe e leme te ftohet.

 

IMG_0153      Rahim 6 përbërësit e parë në një mikser ose blender, derisa të shkrihet sheqeri.

 

 

IMG_0158        Në një tas të madh hedhim pjesën e lëngshme dhe pastaj përbërësit e tjerë, miellin duhet të shtojme pak nga pak dhe e preziejme shpesh.

 

IMG_0161

E perzjejme mirë deri sa te behet një përzierje homogjene, nuk e punojme shume brumin se forcohet dhe kete gje nuk e duam.
Marrim copa të vogëla dhe ju japim forme ovale dhe i veme ne nje tepsi me leter qe mos ngjiten, i pjekim në 180 gradë për 30 ‘.
IMG_0164     Sa te dalin nga soba ashtu sic jane te nxehta i hedhim ne shurup te ftohte per 2-3 minuta nga te dyja anet. Shurupi qe ngelet e mbajme qe tja u hedhim me vone sepse i mban ato te buta.
IMG_0169     Hedhim arrat e coptuara me pak kanelle.
JU BEFTE MIRE DHE FESTA TE MBARA!

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X