Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët, zbulohet roli i një proteine

0 0

Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një proteinë, e cila pasi të matet mund të parashikojë shfaqjen e problemit dhe, për këtë arsye, sugjeron strategji edhe më efektive të parandalimit. Kjo proteinë, e cila rezulton të jetë një parashikuese e rëndësishme e një problemi, ishte e panjohur dhe u zbulua kohët e fundit nga studiuesit në Spitalin Pediatrik Bambino Gesù.

Një problem gjithnjë e më i përhapur

Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët dhe madje edhe tek të rriturit është një problem gjithnjë e më i zakonshëm. Në fakt, prek midis 5 dhe 15 përqind të popullsisë së fëmijëve, duke arritur 30-40 përqind midis fëmijëve mbipeshë dhe të rinjve. Mëlçia e dhjamosur ose sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike (e quajtur ndryshe Nafld) karakterizohet nga akumulimi i yndyrës brenda qelizave të mëlçisë. Me kalimin e kohës, nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, mund të evoluojë drejt inflamacionit kronik të mëlçisë (i quajtur steatohepatiti joalkoolik ose Nash), deri në fibrozë të mëlçisë apo edhe kancer të mëlçisë edhe në moshë të re.

Shkaku kryesor është mbipesha, e cila aktualisht përfaqëson një nga problemet kryesore globale si tek fëmijët ashtu edhe tek adoleshentët. Rritja e numrit të fëmijëve mbipeshë dhe mbipesha në vendet e industrializuara ka çuar në rritjen paralele të rasteve të mëlçisë yndyrore, e cila aktualisht është sëmundja kronike më e shpeshtë që prek këtë organ edhe ndër më të rinjtë.

Roli kryesor i një proteine

Sidoqoftë, nuk është vetëm mbipesha që shkakton mëlçi të yndyrshme tek fëmijët. Një rol thelbësor luan një proteinë, klotho-beta (Klb), e cila përfshihet në tretjen dhe thithjen e yndyrnave dhe vitaminave. Mutacioni i saj në personat obezë me mëlçi yndyrore shoqërohet 7-10 herë me inflamacion të mëlçisë dhe fibrozë. Është pikërisht kjo proteinë që u ekzaminua në studim, botuar në revistën shkencore EbioMedicine të grupit Lancet, kryer nga Bambino Gesù së bashku me Fondacionin Irccs Ca ‘Granda, spitalin Maggiore Policlinico në Milano.

Në studim u përfshinë 1,360 fëmijë. Studiuesit kanë treguar se fëmijët dhe të rriturit me mëlçis yndyrore me mutacion në proteinën klotho-beta kanë më shumë gjasa të zhvillojnë fibrozë të mëlçisë. Klb luan një rol themelor brenda sistemit që kontrollon prodhimin e acideve biliare të cilat shërbejnë për të lehtësuar tretjen dhe thithjen e yndyrnave dhe vitaminave.

Mutacioni i kësaj proteine ​​tek njerëzit obezë me mëlçi yndyrore shkakton uljen e niveleve të mëlçisë dhe qarkullimit të proteinave dhe shoqërohet 7 herë në 10 me inflamacion të mëlçisë dhe fibrozë. Kjo është pothuajse dyfishi i incidencës në krahasim me popullsinë që nuk ka mutacion.

Çfarë perspektive

Mutacioni i gjenit Klb si një shënues parashikues i evolucionit të mëlçisë yndyrore tek fëmijët u identifikua nga studiuesit e Child Jesus në një studim të mëparshëm të botuar në Journal of Hepatology. Studimi nxori në pah rolin e kësaj substance në çekuilibrat e qelizave të mëlçisë që vërehen tek fëmijët me mëlçi të yndyrshme. Rezultatet sugjeruan që një qëllim i ri i kujdesit ishte rivendosja e KLB në funksionimin normal.

Për të menaxhuar më mirë fëmijët dhe të rriturit me mëlçi yndyrore, diagnoza e hershme dhe monitorimi i vazhdueshëm i përparimit të sëmundjes në format e saj më të rënda janë të rëndësishme. Identifikimi i shënjuesve biologjikë në lidhje me mëlçinë yndyrore ofron një kontribut si për sa i përket diagnozës po ashtu edhe kontrolleve.

Mëlçia e yndyrshme tek fëmijët luftohet në mënyrë efektive duke u ofruar fëmijëve aktivitet fizik ditor (çiklizëm, ecje, lojra) dhe duke zvogëluar ose më mirë duke eleminuar pijet e ëmbla që janë shumë të pasura me sheqerna të thjeshta, të cilat përfundojnë duke u akumuluar në mëlçi.

 

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X