Melanoma gjatë shtatzanisë, faktorët e rrezikut

0 0

Shumica prej nesh e lidhin fjalën shtatzani me imazhe dhe mendime pozitive dhe të gëzueshme. Sigurisht, prindërit e ardhshëm mund të kenë gjithashtu disa shqetësime, për shembull në lidhje me shëndetin e fetusit dhe mirërritjen e tij, por në përgjithësi mbizotërojnë ndjenjat optimiste. Megjithatë, edhe nëse në një përqindje të kufizuar të grave, sëmundje të tilla si melanoma, një kancer i lëkurës, mund të shfaqen gjatë shtatzanisë.

Melanoma në shtatzani përbën 30% të të gjithë tumoreve malinje të ngurta që shfaqen në nëntë muaj dhe është kanceri i dytë më i diagnostikuar më shpesh gjatë pritjes. Është një tumor që buron nga transformimi i melanociteve, qelizave që gjenden në shtresën bazale të epidermës dhe kanë për detyrë të prodhojnë melaninë, pigmentin që mbron lëkurën nga dielli dhe e lejon atë të marrë rreze. Mund të lindë në lëkurë të shëndetshme ose, më shpesh, në një nishan ekzistues (një nishan është një akumulim i melanociteve).

Mund të shfaqet edhe pas lindjes

Melanoma e lidhur me shtatzaninë mund të shfaqet ose gjatë nëntë muajve të pritjes ose menjëherë pas saj. “Siç e theksuam në një rishikim të kohëve të fundit, melanoma e lidhur me shtatzaninë përcaktohet si melanoma që lind gjatë shtatëzanisë ose brenda 12 muajsh pas lindjes ose abortit. Konsiderohet, në fakt, se tumoret e diagnostikuar në vitin e parë pas përfundimit të shtatzanisë, kanë të bëjnë me vetë shtatzaninë”, – shpjegoi Enrica Teresa Tanda, onkologe në IRCCS Policlinico San Martino në Genova.

Deri më sot, mekanizmat themelorë të melanomës që lidhen me shtatzaninë janë ende të panjohur. Megjithatë, mendohet se një rol të rëndësishëm luhet nga ndryshimet hormonale tipike të shtatzanisë dhe në veçanti nga rritja e estrogjenit, që çojnë në aktivitet më të madh të melaninës.

Faktorët e rrezikut

Gratë më të rrezikuara janë ato:

– që i përkasin fototipave I dhe II, domethënë me flokë të kuq ose flokëverdhë dhe sy të jeshil ose blu dhe lëkurë të ndritshme,

– me sindromën nevus displazike, karakterizuar nga prania e më shumë se 100 nishaneve, një ose më shumë nishane me një diametër më të madh se 6 mm dhe një ose më shumë nishane displazike;

– me një histori familjare të melanomës;

– të cilët në të kaluarën kanë pësuar heqjen e nevuseve displazike;

– të cilët kanë një shtatzani të vonë.

Të kesh nishane në bark dhe pjesë të tjera të trupit që tentojnë të ndryshojnë gjatë shtatzënisë nuk është një faktor rreziku. Sidoqoftë, këshillohet që ndryshimet për shkak të shtrirjes së lëkurës të vlerësohen nga një dermatolog.

Rëndësia e diagnozës së hershme

Diagnostikimi i hershëm është thelbësor për të parandaluar dhe luftuar melanomën e lidhur me shtatzaninë. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë një ekzaminim dermatologjik në fillim të shtatzanisë, pastaj duke dëgjuar të gjitha indikacionet e specialistit.

Gratë që kanë pasur melanoma delikate mund të kenë një fëmijë, por ato duhet të ndiqen nga afër.

Lexo edhe: Melanoma: djemtë më pak të kujdesshëm


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X