Melanoma: djemtë më pak të kujdesshëm

Dielli është një aleat i madh i shëndetit dhe humorit të mirë. Por vetëm nëse merren masat e duhura dhe në mënyrë të saktë. Përndryshe ai është një faktor rreziku, veçanërisht për zhvillimin e melanomës, kancerit më agresiv të lëkurës.
0 0

Të rinjtë nuk e kuptojnë sa të rrezikshme mund të jenë rrezet e diellit: sipas një sondazhi të bërë nga Fondacioni Aiom (Shoqata Italiane e Onkologjisë Mjekësore), në të vërtetë, 48% e adoleshentëve nuk e dinë se çfarë është melanoma , 82% nuk e dinë se çfarë do të thotë fototip, 39% kurrë nuk vënë krem mbrojtës në plazh dhe 51% e meshkujve mendojnë se vendosja e kremit të plazhit është humbje kohe.

Mësoni ta njihni atë

Melanoma vjen nga transformimi i melanociteve, qelizat që kanë për detyrë të prodhojnë melaninën, pigment që mbron lëkurën nga dielli dhe lejon që ajo të marrë ngjyrë të errët. Kjo mund të ndodhë në lëkurë të shëndetshme ose, më shpesh, atje ku ka nishane të pranishme. Në shumicën e rasteve, tumori shfaqet si një nishan i zi, asimetrik dhe me skaje të parregullta. Ndër faktorët e rrezikut për këtë sëmundje janë: prania e shumë  nishaneve dhe / ose individëve atipikë; historinë personale ose familjare me melanomë; lloji i lëkurës.

Kujdesuni nga solari dhe nga dielli

Sa i përket faktorëve të mjedisit, më e rrezikshmja ndaj të gjithave është ekspozimi ndaj llambave që kopjojnë rrezet e diellit. Edhe vetë rrezet e diellit luajnë një rol negativ. Në veçanti, ekspozimet intensive dhe të herëpashershme janë të dëmshme. Së fundmi, vëmendja duhet t’i kushtohet djegieve nga dielli, veçanërisht në fëmijëri, gjë që rrit shumë rrezikun e melanomës.

Një sëmundje në rritje

Për fat të keq, melanoma është gjithnjë e më e zakonshme. Mjekët në Shqipëri bëjnë thirrje për kujdesin e lëkurës ndërsa japin alarmin se rastet janë shtuar shumë.

Vetëm gjatë vitit të kaluara janë trajtuar 25 raste me melanomë ne QSUT, ndërkohë që numri mund të jetë edhe me i madh pasi shumë pacientë i drejtohen edhe spitaleve private.

Mungesa e njohurive për faktorët e rrezikut luan një rol vendimtar. Diagnoza e të rriturve të sotëm është pasojë e ekspozimit të dobët të diellit nga të rinjtë në të kaluarën”, shpjegoi Fabrizio Nicolis, president i Fondacionit Aiom. Kjo është arsyeja përse fushata të reja ndërgjegjësimi ju dedikohen adoleshentëve.

Lexo edhe: 5 shenja të kancerit të lëkurës që nuk janë nishane


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X