Me pak marredhenie seksuale mes cifteve, e ka “fajin” femija, celulari apo…

0 0

Mendoni se për këtë e ka fajin celulari juaj? Mendoni se ai apo ajo kalon shumë kohë duke naviguar në internet? Mendoni se pasi keni sjellë në jetë një fëmijë nuk mund të keni marrëdhënie intime si më parë sepse ai ju merr tepër kohë? Gaboheni! Ja çfarë thonë studimet në lidhje me këtë.

Më pak marrëdhenie seksuale? Nuk është faji i fëmijës apo i smartphonit tuaj!

Kohët e fundit duket se është pikërisht teknologjia që po fajësohet më tepër si një faktor që ndikon negativisht në frekuencën dhe cilësinë e marrëdhënieve seksuale në çift. Dhe po ashtu edhe fëmijët, të cilët mendohet se ju marrin aq shumë kohë prindërve sa në fund ata nuk kanë energjinë dhe dëshirën e duhur për të pasur kontakte intime.

Por çfarë thonë studimet në lidhje me këtë?

Një studim i publikuar kohët e fundit në “Journal Archives of Sexual Behavior”, i cili u krye në 26.620 të rritur, prej të cilëve 9.776 ishin prindër, raportoi se krahasuar me një dekadë më parë çiftet janë duke kryer rreth 9 herë më pak marrëdhënie seksuale. Ryne Sherman, pjesë e ekipit të studiuseve si edhe baba në jetën e përditeshme, shprehet se ato çfarë thuhen në lidhje me teknologjinë janë thjesht spekulime. Pra sipas tij nuk është e drejtë të fajësoni iPhonin tuaj. Sipas tij ndonjëherë teknologjia i ndihmon çiftet të futen në rrethin seksual duke qënë se ata kanë mundësi të shikojnë edhe programe me përmbajtje erotike. Gjithashtu ai pohon se edhe fëmijët nuk konsiderohen si faktor që ndikon negativisht, pasi sipas tyre prindërit me fëmijë më të vegjël se 6 vjeç kryejnë marrëdhënie seksuale po aq shpesh sa ata që nuk kanë fëmijë.

Po atëherë çfarë na bën të kemi më pak marrëdhënie seksuale?

Mosha! Sipas Sherman njerëzit martohen sepse arrijnë njëfarë pjekurie më të madhe në moshë krahasuar me vitet e kaluara, dhe për pasojë lindin edhe fëmijë në një moshë më të madhe. është pikërisht ky faktori që ndikon në frekuencën e marrëdhënieve seksuale. Fatkeqësisht kështu funksionon trupi i njeriut prandaj mos fajësoni fëmijët apo smartphonin tuaj sepse është faji i biologjisë!

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X