Mbush 41 vjeç personi i parë i lindur me metodën in vitro/ FOTO

0 0

Kur fëmija britanik Louise Brown lindi pikërisht 41 vjet më parë, e gjithë bota i kishte sytë te ajo. Prindërit e saj, Lesley dhe John, ishin çifti i parë që lindën një fëmijë përmes metodave që nuk kishin lidhje me marrëdhëniet seksuale. Si foshnja e parë e lindur me fertilizimin in vitro, Louise mori famë botërore. Historia e saj e lindjes tronditi botën, dhe kishte edhe nga ata që kritikuan prindërit e saj për këtë zgjedhje kaq inovatore për kohën.

Për fat të mirë, këto katër dekada shumë gjëra kanë ndryshuar, dhe Louise dhe prindërit e saj ndihmuan të hapin rrugën për lloje të reja të trajtimeve të fertilitetit. Edhe sot, ajo mbetet një simbol i shpresës për shumë çifte që janë mbështetur në metodën IVF për të krijuar familje.

Tani ajo sapo ka mbushur 41 vjeçe.

Si shumë familje, prindërit e saj luftuan me infertilitetin, gjë që ishte goditje emocionale për ta. Ata u pëproqën për 10 vjet për një fëmijë  derisa tentuan me metodën e fertilizimit in vitro.

Më pas ky rast i suksesshëm i hapi rrugën shumë çifteve të tjera.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nëse po tentoni për shtatzani,...

Nëse po tentoni për shtatzani, duhet të dini se pjelloria mund të ndikohet nga ushqimi, duke filluar me mëngjesin. Kjo tezë mbështetet nga Dr. Gemma Fabozzi, embriologe klinike dhe nutricioniste...

Vuani nga endometrioza? Mos i...

Endometrioza është një sëmundje delikate, e cila nuk është gjithmonë e lehtë për tu njohur dhe që shkakton pasoja të rëndësishme tek gratë e prekura. Midis tyre, edhe vështirësia për...

Analizat e pjellorisë, tashmë me...

Hulumtimet e fundit nga Eshre, Shoqëria Evropiane e Riprodhimit Njerëzor dhe Embriologjisë mund të ndryshojnë qasjen ndaj një studimi që shumë gra i nënshtrohen analizës së fertilitetit. Hormoni AMH Studiuesit...

Përbërësi ushqimor që dëmton shumë...

Lloji i dietës së ndjekur mund të ndryshojë spermën e mashkullit brenda disa ditësh, duke ndikuar në lëvizshmërinë e spermës dhe duke luftuar (ose përkeqësuar) infertilitetin mashkullor. Mjafton që burrat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X