Mburoja për të porsalindurit që të mbrohen nga koronavirusi

0 2

Nënat në të gjithë botën vazhdojnë të lindin në rrethana të papërjetuara më parë. Spitalet gjithashtu vazhdojnë të përpiqen të kuptojnë se si t’i mbrojnë më mirë këta fëmijë të porsalindur. Ndërsa shumë spitale kanë modifikuar politikat e tyre të vizitorëve dhe kanë zbatuar masa të tjera paraprake, disa spitale në Tajlandë po japin mburoja të vogla fytyre për të sapolindur për të ndihmuar në mbrojtjen e tyre kundër COVID-19.

Sipas një postimi në Facebook nga BBC Thai, mburojat janë përdorur tek të porsalindurit ndërsa transportohen nga spitali në shtëpi. Qëllimi është të mbrohen kundër pikave nga kollitjet ose teshtimat.

Spitali sqaroi në një prononcim se një nga nënat e reja kohët e fundit u sqaroi infermierëve të saj që i duhej të merrte një taksi apo transport tjetër publik për të çuar fëmijën në shtëpi. Infermierët, të cilët shqetësoheshin për shëndetin e foshnjave, krijuan mburojat për të ndihmuar në mbrojtjen e tyre gjatë udhëtimit për në shtëpi.

Spitali, në postimin në Facebook, sqaron se mburojat u bënë për t’i siguruar nënave sado pak qetësi mendore dhe duhet të vendoseshin vetëm nga të porsalindurit kur është absolutisht e nevojshme dhe për periudha të shkurtra kohe.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, mbulesat e fytyrës duhet të vishen vetëm nga fëmijët e moshës dy vjeç e lart. Në faqen e internetit, ajo thotë se mbulesat e fytyrës nuk duhet të vendosen për askënd që ka probleme me frymëmarrjen, është pa vetëdije ose ndryshe nuk është në gjendje t’i heqë vetë maskat.

Ndërsa ka pasur një numër shumë të vogël të porsalindurish që kanë testuar pozitivë për virusin, shumë ekspertë ende nuk e dinë me siguri se si prek virusi gratë shtatzëna, foshnjat dhe fëmijët.

Lexo edhe: A duhet të rrinë fëmijët me gjyshërit mes rrezikut të koronavirusit?  1. Mburoja për të porsalindurit që të mbrohen nga koronavirusi – Pergrate

    […] përpiqen të kuptojnë se si t’i mbrojnë më mirë këta fëmijë të porsalindur.  Klikoni ketu per ta lexuar te […]

  2. Mburoja për të porsalindurit që të mbrohen nga koronavirusi – Gazeta Shëndeti

    […] post Mburoja për të porsalindurit që të mbrohen nga koronavirusi appeared first on […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X